Zisk GM na dvojnásobku, prodeje v USA posilují | E15.cz

Zisk GM na dvojnásobku, prodeje v USA posilují

General Motors
General Motors
• 
ZDROJ: ctk

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší americká automobilka General Motors (GM) ve druhém čtvrtletí vydělala 2,52 miliardy dolarů (42,84 miliardy korun). Ke dvojnásobnému zisku oproti stejnému čtvrtletí loňského roku jí pomohly především rostoucí tržby na domácím trhu.

Prodeje v USA vzrostly o 11 procent na 669 tisíc vozů. Firma také najala nové zaměstnance, na celém světě jejich počet stoupl o šest tisíc. Tržby posílily o 19 procent na 39,4 miliardy dolarů, rostla tedy i cena jednotlivých prodaných automobilů. Loni firma vydělala jen 1,33 miliardy dolarů.

Zisk na akci dosáhl 1,54 dolaru, analytici přitom očekávali 1,20 dolaru na akcii. Na výsledcích se projevilo i to, že japonští rivalové nedokázali kvůli březnovému zemětřesení a vlně tsunami uspokojit americkou poptávku.

Evropská divize GM vydělala 100 milionů dolarů, stejný zisk automobilce přinesly jihoamerické trhy. Na asijských trzích zahrnujících Čínu společnost vydělala 600 milionů dolarů. Meziroční srovnání není k dispozici, protože firma na konci loňského roku změnila geografickou strukturu svých finančních zpráv.

Vláda rozhodne o osudu svého podílu

Americké ministerstvo financí nyní podle agentury Bloomberg zvažuje prodej svého 33procentního podílu v automobilce. Jeho rozhodnutí ovlivní reakce trhu na dnešní výsledky. Ministerstvo nechce jít pod cenu 33 dolarů za akcii, za kterou se prodávaly akcie GM během vstupu na burzu. Podle agentury chce akcie prodat za cenu blížící se 40 dolarům.

Vláda získala 61procentní podíl v GM v roce 2009, kdy řídila bankrot a reorganizaci automobilky. 28 procent později prodala. Bílý dům tehdy zachránil také konkurenční Chrysler, který nedávno přešel pod křídla italského Fiatu. Třetí automobilka tvořící americkou velkou trojku, Ford, se obešla bez státní pomoci.

Také proto, že japonští výrobci se nyní již vzpamatovávají, očekává GM v druhé polovině roku mírný pokles zisku. Přesto ale prý firma letos vydělá více, než loni.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah