Zisky těžařů sráží cena ropy. Exxonu klesl o polovinu, Chevronu ještě více | E15.cz

Zisky těžařů sráží cena ropy. Exxonu klesl o polovinu, Chevronu ještě více

Ropné pole Juganskněftěgaz v Západní Sibiři, kde spolu těží Rosněfť a Exxon Mobil
Ropné pole Juganskněftěgaz v Západní Sibiři, kde spolu těží Rosněfť a Exxon Mobil
• 
ZDROJ: Rosneft

ČTK

Zisk amerických ropných firem Exxon Mobil a Chevron ve třetím čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy prudce klesl. Zisk Exxon Mobil se snížil o 47 procent na 4,24 miliardy dolarů (104,4 miliardy korun), díky lepším maržím rafinérii však překonal očekávání. Zisk Chevronu se propadl o 64 procent na 2,04 miliardy dolarů (50,2 miliardy korun). Chevron současně oznámil, že propustí šest až sedm tisíc zaměstnanců, což je až 11 procent jeho celkové pracovní síly.

Zisk na akcii firmy Exxon Mobil, která je největší ropnou firmou na světě obchodovanou na burze, činil 1,01 dolaru a výrazně tak překonal odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří v průměru čekali snížení zisku až na 89 centů na akcii.

Příjmy klesly o 37,4 procenta na 67,34 miliardy dolarů, což bylo rovněž více, než čekali analytici. Těžba ropy a plynu se však zvýšila o 2,3 procenta na 3,9 milionu ropného ekvivalentu denně.

Chevron dodal, že kvůli slabým výsledkům bude propouštět a příští rok sníží o 25 procent kapitálové výdaje. Firma zatím k propouštění žádné bližší informace neuvedla. Na konci loňského roku měl Chevron asi 64 700 zaměstnanců.

Zisk divize průzkumu a těžby ropy firmy Exxon Mobil se snížil o 78 procent na 1,4 miliardy dolarů. Mohou za to přetrvávající nízké ceny ropy a plynu. Zisk divize zpracování ropy a prodeje se naopak zdvojnásobil na dvě miliardy dolarů díky vyšším maržím rafinériím.

Také Chevronu se podařilo překonat očekávání analytiků díky rafinérským aktivitám. Zisk na akcii činil 1,09 dolaru, zatímco analytici čekali pouze 76 centů. Příjmy se snížily o 35,5 procenta na 33 miliard dolarů. Těžba klesla o jedno procento na 2,5 milionu barelů ropného ekvivalentu denně.

Na Exxon Mobil i Chevron mají vážný dopad nízké ceny ropy a obavy ze zpomalení růstu v Číně. Ceny ropy se proti srovnatelnému období loni snížily o více než 50 procent. Akcie obou firem za posledních 12 měsíců prudce klesly. Exxon ztratil téměř 14 procent a Chevron 23 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.