ZKL investuje 200 milionů do inovace ložisek pro železnici | E15.cz

ZKL investuje 200 milionů do inovace ložisek pro železnici

Výrobna ložisek v ZKL - ilustrační foto
Výrobna ložisek v ZKL - ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká společnost ZKL investuje bezmála 200 milionů korun do výroby inovovaných válečkových ložisek především pro železniční dopravu. Chce si tak posílit postavení na světovém trhu a upevnit pozici největšího výrobce speciálních ložisek ve střední Evropě.

„Železniční průmysl je v globálním měřítku perspektivní obor a z pohledu ZKL jde o posílení výroby v segmentu, kde zaznamenáváme zvýšený zájem o naše výrobky“, říká Oldřich Martínek, výkonný ředitel výrobního závodu ZKL Klášterec nad Ohří.

„Metalurgie jde stále dopředu a díky novým výpočtovým programům, konstrukčnímu 3D software a dalším moderním technologiím můžeme dále optimalizovat konstrukci ložisek. Jednoduše řečeno, zvýšíme užitné vlastnosti ložiska – frekvenci otáčení, minimalizaci třecích ztrát a hlučnosti – a zároveň zvýšíme i životnost výrobku,“ doplňuje Martínek.

Téměř polovina z vlastních zdrojů

Zavedení inovované řady válečkových ložisek v závodu ZKL Klášterec nad Ohří spolkne investice ve výši 184 milionů korun. Podstatnou část, přibližně 87 milionů, přitom koncern plánuje pokrýt z vlastních zdrojů. Část výdajů profinancuje z úvěru a ze schválených dotačních projektů z programu Inovace a Nemovitosti.

„Už v průběhu roku 2015 bychom si v Klášterci nad Ohří chtěli osvojit výrobu včetně aplikací až 47mi typů válečkových ložisek. A do dalších let samozřejmě počítáme s rozšířením sortimentu podle potřeby trhu a přání zákazníků,“ uzavírá Martínek.

Inovovaná řada válečkových ložisek se bude v Klášterci nad Ohří vyrábět v takzvaném provedení „E“. Tedy se zvýšenou únosností s masivní mosaznou klecí. Při plném vytížení výrobní linky se předpokládá vznik 30 nových pracovních míst.

Čtěte také:

ZKL zvýšil tržby a investuje stovky milionů korun

V Indii se pro českého výrobce ložisek ZKL otevírá čtvrtmiliardový trh

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah