Ztrátu šesti miliard ze stavby sibiřské elektrárny můžeme snížit, doufá ČEB | E15.cz

Ztrátu šesti miliard ze stavby sibiřské elektrárny můžeme snížit, doufá ČEB

Nedokončená elektrárna Poljarnaja
Nedokončená elektrárna Poljarnaja
• 
ZDROJ: psg

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Miliardové ztráty České exportní banky (ČEB) z problémového úvěru na výstavbu elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu by se mohly snížit. Vyplynulo to z dnešního jednání mezivládní komise mezi Českou republikou a Ruskem. Podle ředitele ČEB Karla Bureše by jednou ze schůdných cest mohlo být vykoupení technologie projektu TES Poljarnaja ruským subjektem tak, aby kupní cena částečně kompenzovala ztráty ČEB z úvěru.

Odhadovaná ztráta banky z projektu Poljarnaja nyní činí 5,9 miliardy korun. „Diskutovali jsme rovněž možnost převedení celého projektu na energetickou společnost s účastí ruského státu a jeho následné dokončení s možností dofinancování ze strany ČEB a pojištění EGAP při poskytnutí záruk návratnosti tohoto financování,“ dodal Bureš. Jednání s ruským ministrem průmyslu Denisem Manturovem byla podle něj úspěšná.

Česká exportní banka (ČEB) letos požádala vládu o dotaci ve výši 3,8 miliardy korun kvůli úhradě ztrát, které bance vznikly v souvislosti s nesplácením úvěru na výstavbu paroplynové elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu. Valná hromada banky již v únoru schválila navýšení kapitálu o jednu miliardu korun.

Město Salechard

Stát zvýší kapitál České exportní banky o miliarduPodle ministerstva financí je v rozpočtu pro letošní rok na dotaci ČEB určeno 1,3 miliardy korun. „ČEB požádala v lednu o dotaci 3,8 miliardy korun. Žádost o dotaci tak převyšuje schválený rozpočet a je důsledkem výrazného krácení pojistného plnění, ke kterému u jednoho ze dříve uzavřených obchodních případů přistoupila exportní pojišťovna EGAP,“ uvedla Gabriela Štěpanyová z ministerstva financí.

EGAP snížil pojistné plnění v případě Poljarnaji na 20 procent kvůli podezření z pojistného podvodu. ČEB financování výstavby elektrárny zastavila na konci roku 2013 kvůli tomu, že ruská firma UPUP, která si stavbu objednala, porušila smluvní podmínky. Hlavní dodavatel zařízení, otrokovická společnost PSG, loni v létě od smlouvy na dostavbu sibiřské elektrárny odstoupil. Projekt pochází z roku 2011, celkem měl úvěr od ČEB dosahovat devíti miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah