Zvláštní příspěvky na zaměstnání severočeských horníků firmy nedostanou

Před ministerstvem průmyslu a obchodu v Praze demonstrovalo 29. ledna podle odhadu policie 600 až 700 horníků za úplné prolomení těžebních limitů v severních Čechách

Před ministerstvem průmyslu a obchodu v Praze demonstrovalo 29. ledna podle odhadu policie 600 až 700 horníků za úplné prolomení těžebních limitů v severních Čechách Zdroj: CTK

Propad těžby.České těžařské firmypočítají v následujícíchdvou letech zhrubas desetiprocentnímpoklesem těžby hnědéhouhlí. Za dva roky byna trhu mohlo chybět4,5 milionu tun uhlí.Mostecký Czech Coal máproblémy s těžebnímilimity, Sokolovské uhelnézase ložiska fyzickydocházejí. Snižovatprodukci neplánují jenSeveročeské doly, kterémají využitelné zásobydo roku 2040.
Těžba hnědého uhlí
Auta pomohla, uhlízklamalo. Loňskémumeziročnímu nárůstuobjemu přepravy firmyČD Cargo o 12 procentna 76,7 milionu tun zbožípomohlo zvýšení objemupřepravy automobilůa jejich dílů. Naopakúbytek objemu přepravyfirma zaznamenalau hnědého uhlí
Místní obyvatelé uspořádali 28. ledna v Horním Jiřetíně na Mostecku shromáždění za zachování limitů těžby spojené se vzpomínkou na obce zbourané kvůli těžbě. Na snímku transparent určený finančníkovi Janu Dienstlovi, který je spolumajitelem těžební společnosti Severní energetická
Hnědouhelné rypadlo firmy Severní energetická
7
Fotogalerie

Vláda neschválila návrhy opatření, které v souvislosti s útlumem těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Vyplývá to z výsledků jednání, které zveřejníl úřad vlády. Ministerstvo navrhovalo vytvoření mobilního pracoviště úřadu práce přímo na pracovištích hnědouhelného lomu ČSA na Mostecku, podporu rekvalifikací či příspěvek firmám, které zaměstnají pracovníky lomu ohrožené ztrátou zaměstnání. K návrhu mělo výhrady ministerstvo financí, materiál tak byl předložen s rozporem.

"Ministerstvo připravuje aktualizovanou verzi analýzy nabídky a poptávky na pracovním trhu v celé ČR, o které bude jednat vláda v listopadu. Právě tento materiál bude obsahovat i návrh opatření, který se bude vztahovat k nejvíce ohrožených regionům včetně Ústeckého kraje," napsal ČTK v reakci na neschválení materiálu mluvčí MPSV Petr Habáň.

Podle materiálu přijde do roku 2021 o práci v hnědouhelném lomu ČSA na Mostecku, kde vláda loni rozhodla o neprolomení limitů těžby, 1769 zaměstnanců. Více než šest stovek z nich ale může najít práci v jiných těžebních firmách v okolí. Těch, kteří nenajdou práci jinde, bude asi 1145.

Materiál počítal s vytvořením mobilního pracoviště úřadu práce přímo na pracovištích lomu ČSA, podporou rekvalifikací a zmiňoval i příspěvek firmám, které zaměstnají pracovníky dolu ohrožené ztrátou zaměstnání. V úvahu podle materiálu připadaly i příspěvky na dojíždění za prací.

Součástí návrhu bylo i rozšíření kompenzací, které byly schváleny pro horníky z černouhelných dolů v Moravskoslezském kraji. Vláda ale už na začátku října kompenzace pro horníky z hnědouhelných povrchových dolů schválila. Budou ovšem nižší, než se původně uvažovalo. Měsíčně jim má být vyplaceno 5300 namísto 7 tisíc korun. Právě s tím dlouhodobě nesouhlasil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Vláda před rokem rozhodla, že limity těžby uhlí se na severu Čech prolomí pouze v dole Bílina. V ČSA, kde těží Severní energetická, ovládaná miliardářem Pavlem Tykačem, zůstávají zachovány.