Accolade podepsala úvěr na 3,4 miliardy korun, zaplatí z něj i robotický sklad pro Amazon

Celková rozloha haly přesáhne 187 tisíc metrů čtverečních. S ohledem na to, že půjde o vícepatrový objekt, půdorys zabere pouze 51 tisíc metrů čtverečních.

Celková rozloha haly přesáhne 187 tisíc metrů čtverečních. S ohledem na to, že půjde o vícepatrový objekt, půdorys zabere pouze 51 tisíc metrů čtverečních. Zdroj: Profimedia.cz

Průmyslový objekt u Kojetína, který bude sloužit jako robotické centrum pro Amazon, by měl podle Accolade splňovat nejnáročnější požadavky na moderní distribuční centrum 21. století.
Průmyslový objekt u Kojetína, který bude sloužit jako robotické centrum pro Amazon, by měl podle Accolade splňovat nejnáročnější požadavky na moderní distribuční centrum 21. století.
3
Fotogalerie

Skupina Accolade, která se zaměřuje na investice do průmyslových nemovitostí, podepsala smlouvu na úvěr 137,5 milionu eur (zhruba 3,4 miliardy korun). Z toho bude financovat mimo jiné i výstavbu automatizovaného distribučního centra u Kojetína pro internetový obchod Amazon, kde bude pracovní příležitost až pro dva tisíce lidí.

„Financující banky před poskytnutím úvěru podrobily projekt velmi přísnému posouzení, a to nejen z hlediska udržitelnosti financování, ale také z hlediska ekologičnosti,“ upřesnil finanční ředitel Accolade Tomáš Procházka s tím, že kromě samotného financování projektu skupina Accolade sjednala také zajištění úrokového rizika.

Accolade s konsorciem bank podepsala smlouvu o poskytnutí úvěru v prvním čtvrtletí letošního roku. Klub bank vede Komerční banka, pro niž smlouva s Accolade představuje první vzájemnou spolupráci. Dalšími členy jsou pak Česká spořitelna a Raiffeisenbank.

„Podpora udržitelných projektů je jednou z hlavních priorit nejen KB, ale i celé skupiny Societe Générále,“ sdělil Radek Trachta, výkonný ředitel pro Globální bankovnictví Komerční banky.

Součástí projektu jsou i hmyzí hotely

Průmyslový objekt u Kojetína bude sloužit jako robotické centrum pro Amazon. Celková rozloha haly přesáhne 187 tisíc metrů čtverečních. S ohledem na to, že půjde o vícepatrový objekt, půdorys zabere pouze 51 tisíc metrů čtverečních. Na provozu haly se budou ve značné míře podílet také roboty a umělá inteligence. Průmyslová hala vyrůstá na brownfieldu po někdejším cukrovaru a k předání by mělo dojít letos v létě.

Celková rozloha haly přesáhne 187 tisíc metrů čtverečních. S ohledem na to, že půjde o vícepatrový objekt, půdorys zabere pouze 51 tisíc metrů čtverečních.Celková rozloha haly přesáhne 187 tisíc metrů čtverečních. S ohledem na to, že půjde o vícepatrový objekt, půdorys zabere pouze 51 tisíc metrů čtverečních.|Profimedia.cz

V areálu se počítá například i s přírodními prvky, jako jsou broukoviště, ještěrkoviště a hmyzí hotely. Plánovaný je chov včel. Accolade také vysadí přibližně 500 stromů, 300 z nich přímo v areálu, zbytek v Kojetíně. Celé distribuční centrum se bude místo plynu vytápět tepelnými čerpadly. Na střeše haly budou instalovány fotovoltaické panely o výkonu přibližně čtyři MW. Většina elektrické energie se spotřebuje v distribučním centru, nespotřebovanou část bude budova dodávat zpět do sítě.

Důraz na ekologii ovlivnil stavbu od jejího počátku. Výstavbu na klíč zajišťuje společnost Goldbeck Bau, která přibližně 12 kilometrů od Kojetína provozuje závod na výrobu prefabrikovaných betonových prvků. Díky tomu, že je v blízkosti areálu železnice, bylo možné na stavbu přepravit vlakem 6800 panelů, jejichž váha přesáhla 80 tisíc tun. Vlaky nahradily 2267 kamionů, které by bylo potřeba využít k přepravě těchto panelů. Právě to, z jaké vzdálenosti se dováží stavební materiál, je jedním z mnoha kritérií, která se promítají do hodnocení environmentálního dopadu stavby a následné certifikace BREEAM.    

Video placeholde
Kdo je Jeff Bezos? • Videohub