Amsterdam nařídí od roku 2025 stavět ze dřeva | e15.cz

Amsterdam nařídí stavět ze dřeva. Od roku 2025 má obnovitelné materiály použít pětina novostaveb

Lucie Staňková

Lucie Staňková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Amsterdam vydal nařízení, podle kterého bude od roku 2025 vyžadovat, aby nejméně dvacet procent všech nově postavených bytových projektů v nizozemské metropoli bylo ze dřeva nebo jiného biologického materiálu. Město tak udělalo další krok ke klimatické neutralitě, které by chtělo docílit do roku 2050.

Dohodu o dřevostavbách nazvanou Green Deal Timber Construction podepsalo všech 32 municipalit metropolitního regionu na konferenci MRA Sustainability Summit 2021. Vedle dřeva je možné použít i další přírodní materiály jako korek nebo konopí. Město chce nařízením dosáhnout především snížení závislosti na oceli a betonu, jejichž produkce zatěžuje životní prostředí velkým množstvím oxidu uhličitého.

„Zatímco výstavba z betonu a oceli spotřebovává spoustu energie a způsobuje emise CO2, využití dřeva jako ekologičtějšího stavebního materiálu vede k jejich výraznému snížení. Navíc přináší řadu ekonomických výhod. Výstavba z lehkých prefabrikovaných dřevěných modulů minimalizuje dopravu, zkracuje dobu realizace a snižuje náklady spojené s výstavbou přímo na staveništi. To vše znamená, že dřevo je i z ekonomického hlediska zcela konkurenceschopné jiným stavebním materiálům,“ komentoval to pro web tzb-info.cz jednatel devolepera UBM Development Czechia Helmut Berghöfer.

Aby stavba mohla být jako dřevostavba kvalifikována, v případě rodinného domu musí obsahovat minimálně osmdesát procent dřeva nebo biologických materiálů. U vícepodlažních budov se požadovaný podíl snižuje k padesáti procentům. Amsterdam Institute of Advanced Metropolitan Solutions si od implementace dohody slibuje snížení emisí ve městě až o 220 tisíc tun ročně.

Česká legislativa podobná pravidla pro dřevostavby nestanovuje jako povinná. „U nás takový předpis vytvořený také máme, ale není povinný, tudíž ho nikdo nezná a nedodržuje,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 architekt Jakub Cígler. Podle jeho názoru jsou české normy z velké části zastaralé, jejich změny trvají dlouho a na udržitelnost nekladou téměř žádný důraz.

K podobnému legislativnímu kroku jako nizozemské hlavní město v minulosti přistoupilo již několik evropských zemí. Francouzský parlament přijal v minulém roce zákon o udržitelnosti, který u všech nových veřejných staveb požaduje nejméně poloviční podíl přírodních materiálů. V platnost vstoupí do konce tohoto roku a ovlivní všechny státem financované veřejné budovy.

Nový francouzský zákon již vyvolal reakci na trhu stavebních materiálů. Od začátku tohoto roku došlo v důsledku nedostatku dřeva na tamním trhu ke zdražení o téměř padesát procent. Přestože je Francie jedna z lesnatějších zemí Evropy, kde více než třicet procent půdy je pokryto lesy, dřevařský průmysl není dostatečně rozvinutý. Francie tak vyváží nezpracované dřevo do USA nebo Číny a vzniká tak nedostatek na domácím trhu.

Green Deal pro Evropu. Co to je a jak má předcházet zhoršování životního prostředí? Podívejte se na video.

Video se připravuje ...
Green deal pro Evropu. Co to je a jak má pomoci od zhoršování životního prostředí?

Newslettery