Brutalistní česká ambasáda v Berlíně projde rekonstrukcí. Bude stát přes půl miliardy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Brutalistní česká ambasáda v Berlíně projde rekonstrukcí. Bude stát přes půl miliardy

ČTK

Plánovaná rekonstrukce české ambasády v Berlíně má stát přes půl miliardy korun. Dokončena má být v roce 2023. O příslušném záměru by měla ještě do konce září rozhodnout česká vláda. Budoucnost stavby ze 70. let se v posledních letech řešila opakovaně.

Budova ležící v samém centru Berlína na prestižní adrese Wilhelmstrasse 44 je typickou představitelkou architektonického brutalismu, který je výraznou devizou řady staveb architektonického páru Věry a Vladimíra Machoninových. Dnešním potřebám už ale podle diplomatů nevyhovuje. Jednak je naddimenzovaná a jednak v řadě ohledů zastarala.

Zatímco v době studené války na ambasádě ve východní části Berlína působilo mezi 350 a 500 pracovníky, dnes jich je mnohonásobně méně, a část budovy tak zeje prázdnotou. Lidé, kteří v ní pracují, si často stěžují na to, že se budova v létě snadno vyhřeje na neúnosné teploty, v zimě se zase složitě vytápí. Ve stavbě je navíc dodneška azbest.

I z těchto důvodů se v uplynulých letech opakovaně jednalo o jejím osudu. Ve hře bylo několik variant, včetně možnosti budovu úplně zbourat a na jejím místě postavit novou ambasádu nebo velvyslanectví přestěhovat do berlínské čtvrti Tiergarten. Nakonec ale česká strana rozhodla o zásadní rekonstrukci.

Máte potíže v Sýrii? Obraťte se na Čechy, radí list Američanům. USA si spolupráci chválí

"V současné době probíhá příprava komplexní rekonstrukce ambasády," napsalo tiskové oddělení českého ministerstva zahraničí, podle něhož by návrh ještě v září měla schválit vláda.

Návrh počítá s tím, že by se s přípravou mělo začít příští rok. Samotná rekonstrukce by se měla uskutečnit v letech 2021 až 2023. Vedle nových kanceláří během ní v budově mají vzniknout i rezidence velvyslance a byty pro zaměstnance, kterých má být nově více než 30. Celkový vzhled stavby má i po rekonstrukci zůstat zachován.

Komplexní rekonstrukce by měla přijít na zhruba 550 milionů korun, dalších přes 50 milionů si vyžádají náklady na pronájem prostor, které budou diplomaté i další zaměstnanci úřadu potřebovat během rekonstrukce budovy. Celkové náklady by se i s dvacetiprocentní rezervou, s níž návrh počítá, mohly vyšplhat na zhruba 727 milionů korun.

Deník Právo v úterý napsal, že ministerstvo zahraničí chce peníze na rekonstrukci získat prodejem svých nemovitostí v ČR i v zahraničí. „Jen v roce 2018 by měly tyto příjmy činit asi 466 milionů korun. V průběhu dalších let pak ministerstvo předpokládá prodeje ve výši asi 500 milionů korun,“ napsal list s odvoláním na dokument, který má vládě předložit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Nehrajte si na světové politiky, důležitá je ekonomická diplomacie, vyzval velvyslance Zeman
Prominenti Asadova syrského režimu jezdí do Česka za odpočinkem. Někteří jsou i na sankčním seznamu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!