Budova PPF zničí ducha „Kulaťáku“, protestuje sdružení. PPF se brání | E15.cz

Budova PPF zničí ducha „Kulaťáku“, protestuje sdružení. PPF se brání

PPF Real Estate
PPF Real Estate
• 
ZDROJ: PPF Real Estate

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plánovaná výstavba budovy skupiny PPF na Vítězném náměstí v Praze zničí tamní genius loci, protestuje Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Proti stavbě má námitky i část opozičních zastupitelů v Praze 6. Objekt se zhruba 18 tisíci metry čtverečních pro kanceláře, obchody i veřejné prostory chce PPF začít stavět na jaře 2014. Firma se kritice brání, návrh totiž vyhrál soutěž České komory architektů.

„Vítězné náměstí je těžištěm zástavby Dejvic a Bubenče realizované převážně podle koncepce Antonína Engela z počátku první republiky,“ připomněl prezident ASORKD Pavel Ries. Náměstí je sice podle něj jen torzem původního záměru a je potřeba ho dokončit, ale ne objekty, jako je budova PPF. „Naprosto ignoruje jakýkoli kontext s okolím,“ zhodnotil návrh PPF.

Postup radnice Prahy 6 kritizuje i část zastupitelstva. Podle plánů z 90. let mělo na pozemku mezi ulicemi Jugoslávských partyzánů a Verdunskou vyrůst nové sídlo radnice. Praha 6 se ale nakonec rozhodla opravit stávající sídlo a na Vítězném náměstí ve spolupráci s PPF postavit komerční budovu. Pronájem pozemku měl podle zastupitele Alexandra Holuba (TOP 09) ročně městu přinést až 40 milionů korun. Ovšem loni radnice odsouhlasila, že PPF může na pozemku stavět sama, a nájemné se snížilo na zhruba čtyři miliony. „Praha 6 ztratila vliv na to, co se na náměstí postaví,“ míní Holub.

Radnice se podle Holuba navíc žádostí o změnu územního plánu hodlá vzdát možnosti, aby v budově vznikly prostory sloužící veřejnosti. Starostka Marie Kousalíková (ODS) však s námitkami nesouhlasí. Zastupitelstvo podle ní schválilo regulační studii, která fixuje parametry budovy, jako je výška, tvar a kapacita. Zastupitelstvo Prahy 6 bude o stavbě jednat ještě na mimořádném zasedání 15. února.

PPF Real Estate Autor: PPF Real Estate

PPF se zaštiťuje známými architekty

PPF budovu hájí po architektonické stránce i v otázce služeb veřejnosti. „Architekturu budovy Line na Vítězném náměstí oceňují renomovaní architekti, mezi kterými je například Eva Jiřičná, historik architektury Zdeněk Lukeš nebo architekt Johny Eisler. Vítězný návrh byl vybrán odbornou porotou v soutěži České komory architektů,“ uvedl Jan Chromeček z představenstva společnosti Vítězné náměstí, která patří pod PPF Real Estate.

V soutěži uspěl Architektonický atelier Radana Hubičky. „Budova také plní všechny regulativy pro dané území. Zlepší místní občanskou vybavenost a dostavbu prosazují i sami obyvatelé dané lokality,“ doplnil.

Proti námitkám zastupitele Holuba, který pracuje jako architekt, vystoupil bývalý starosta Prahy 6 a současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). „Holub byl mimo jiné jedním z těch, u kterých si radnice objednávala architektonické studie zástavby Vítězného náměstí a nové radnice. Nemohu se tedy zbavit dojmu, že jeho osobní postoj proti současné zástavbě Vítězného náměstí i rekonstrukce radnice je pouhou vendetou za fakt, že nebyl a nebude realizován projekt, na jehož vzniku se on sám před deseti a více lety podílel,“ sdělil Chalupa.

Zastupitel Holub připouští, že v roce 1998 pro radnici vypracoval studii, jejímž smyslem bylo ověřit, že se do prostoru náměstí vejde stavební program radnice. Za práci dostal 47 tisíc korun, což podle něj odpovídalo režijním nákladů. „V žádném dalším období jsem se projektu této lokality neúčastnil, nikdo mě v tomto smyslu ani neoslovoval, a tvrzení o ekonomickém zájmu v této oblasti je tedy absurdní,“ reagoval Holub.

V plánované budově PPF má být 13 290 metrů čtverečních kancelářských ploch. Na dalších 1860 metrů čtverečních mají být například obchody a kavárny. Na veřejnou vybavenost typu knihovny, mediatéky a přednáškových sálů pamatuje projekt 2629 metry čtverečními.

Autor: vrb, ČTK