Byty v Praze jdou zase na dračku. Ceny těch starších vzrostly téměř o pětinu

Byty v Praze opět zdražují

Byty v Praze opět zdražují Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Pražský trh po víc než roce stagnace opět ožil. Se snižujícími se úrokovými sazbami se na trh vrátili kupci, kteří dosud čekali na příznivější podmínky pro pořízení bydlení. Jak ukazuje analýza realitněporadenské společnosti Knight Frank, vzrostly v prvním čtvrtletí letošního roku ceny novostaveb i starších bytů a na pražský trh se vrátily i prémiové byty. Nahoru jdou v hlavním městě také nájmy.

Zatímco průměrná nabídková cena nového bytu v Praze činila v prvním kvartálu letošního roku 152 tisíc korun za metr čtvereční, u staršího bytu vzrostla na 127 tisíc korun za metr, což je meziročně o 17 procent více. „Tento nárůst reflektuje skutečnost, že majitelé luxusních nebo velkometrážních nemovitostí znovu rozšířili nabídku na trhu bez obav z případného snižování cen,“ uvedla vedoucí rezidenčního oddělení Knight Frank Kateřina Poláková. Prémiové byty se na pražském trhu prodávají zhruba za 200 tisíc korun za metr čtvereční.

Jak u novostaveb, tak u starších bytů se podle Polákové ukazuje, kolik lidí zatím vyčkávalo na co nejlepší situaci na trhu. Kupující se podle ní teď rychleji rozhodují: „Doba vyjednávání a rozhodování, nejpalčivější moment všech transakcí od jara 2022, se vzhledem ke zdravějšímu konkurenčnějšímu prostředí opět zkracuje.“ Kupujícím jdou vstříc developeři, kteří s připravenými projekty čekali na příznivější časy. A nyní je postupně dávají na trh. V Praze je aktuálně k prodeji bezmála šest tisíc nových bytů, což je o 5,4 procenta více než minulé pololetí. Počet starších bytů na trhu zůstává na úrovni zhruba 6,5 tisíce.

V počtu transakcí dominují podle Knight Frank menší byty, které jsou pro některé zájemce výhodnou investicí, pro část kupujících však při současných cenách zůstávají jediným dostupným vlastnickým bydlením. Analytici očekávají, že postupné zdražování bytů bude pokračovat, následný vývoj ale závisí i na dalším snižování základních úrokových sazeb. „Tempo poklesu je sice pomalé, mělo ale jednoznačně pozitivní dopad na očekávání klientů,“ potvrzuje poradce Pavel Bultas ze společnosti Hypoasistent. „Začali aktivně poptávat nemovitosti v obavách, že ceny začnou brzy růst“

Sledujte nový pořad FLOW: Rozhovor s ekonomem Filipem Matějkou o důchodech

Video placeholde
Rozhovor pro pořad FLOW s ekonomem Filipem Matějkou o důchodech • e15

Že bydlení v Praze není nic levného, ukazují i stále rostoucí nájmy, které nyní v průměru dosáhly 435 korun za metr čtvereční. To je zhruba 21 tisíc korun měsíčně za padesátimetrový byt. Meziročně zdražilo nájemní bydlení přibližně o šest procent, nejvíce ve čtvrtém, šestém a sedmém pražském obvodě. Naopak na Praze 1 nájmy klesly, ale hlavně u velkých bytů s více než pěti pokoji.

„Předpokládám, že nájemné nadále poroste obdobným tempem zhruba pěti až deseti procent za rok. Vzhledem k očekávanému dalšímu nárůstu cen vlastnického bydlení se pronájem stane alternativou pro čím dál širší okruh klientů,“ dodala analytička Lenka Šindelářová.

Do statistik začínají pomalu promlouvat také institucionální investoři, kteří se věnují profesionálnímu pronájmu bytů v novostavbách. Nájem zde vychází v průměru na 555 korun za metr čtvereční, součástí nájmu bývají i různé služby. Mnoho takovýchto projektů je nicméně stále ve výstavbě.