Central Group dál skupuje pražské pozemky, letos utratí 1,5 miliardy | E15.cz

Central Group dál skupuje pražské pozemky, letos utratí 1,5 miliardy

Central Group dál skupuje pražské pozemky, letos utratí 1,5 miliardy
Dušan Kunovský, předseda představenstva společnosti Central Group
• 
ZDROJ: e15, michael tomeš

ČTK

Developerská společnost Central Group koupila pozemky pro nové bytové domy v Praze - Horních Měcholupech a Stodůlkách. Na nákupy má letos připraveno opět 1,5 miliardy korun. Loni developer získal v hlavním městě 12 pozemků za více než 1,5 miliardy korun.

Nově zakoupený pozemek v Horních Měcholupech o rozloze přibližně osm tisíc metrů čtverečních sousedí ze severu s právě realizovanou poslední etapou lokality Javorová čtvrť. V budoucnu by na něm mělo vyrůst přes sto nových bytů. Druhá letošní akvizice pro zhruba padesátku nových bytů a komerční prostory se nachází v lokalitě Velká ohrada ve Stodůlkách.

Intenzivnější nakupování nových pozemků souvisí s plánem, který loni v září představil předseda představenstva společnosti Dušan Kunovský. Do dvou let měl podle něj Central Group začít prodávat tři tisíce nových bytů, z toho 1700 bytů v 11 projektech zařadí do nabídky letos.

Developer k oznámené výstavbě plánuje využít také loňských akvizic, kdy jen během prvního pololetí nakoupil pozemky pro výstavbu zhruba 1900 bytů v celkové investiční hodnotě asi 4,5 miliardy korun. „Řadu projektů odkupujeme s územním rozhodnutím nebo stavebním povolením. Přepracováváme je ale tak, aby vyhovovaly našim standardům a byly prodejné,“ poznamenal tehdy Kunovský.

Stavět se chystá také Ekospol

Výraznou expanzi chystá také konkurenční Ekospol. „Připravujeme bytové projekty pro výstavbu pět tisíc bytů v celkové hodnotě zhruba deset miliard korun, které uvedeme na trh v příštích pěti letech,“ napsal generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec ve výroční zprávě za rok 2013. První větší projekt s 800 byty v širším centru Prahy Ekospol představí na jaře.

Developeři reagují na to, že zájem o nové byty v hlavním městě v posledních měsících roste. Podle společné statistiky společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality lidé loni v Praze koupili 5950 nových bytů, což je meziročně o 18,6 procenta více. Polovinu z toho prodalo pět největších developerů. Někteří lidé z branže však už varují před přehřátím trhu.

Ceny nových bytů v letošním roce porostou nejen díky vysoké poptávce

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!