Central Group razantně snížila základní kapitál | E15.cz

Central Group razantně snížila základní kapitál

Dušan Kunovský
Dušan Kunovský
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

Denisa Novotná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší tuzemský rezidenční developer Central Group snížil své základní jmění na bezmála desetinu původní hodnoty. Jak zjistil server E15.cz v obchodním rejstříku, základní kapitál firmy developera Dušana Kunovského klesl z dosavadních 2,7 miliard korun na 290 milionů.

„Důvodem je skutečnost, že Central Group nebude z rozhodnutí svých akcionářů nadále sama rozvíjet vlastní developerské projekty, ale bude transformována na servisní zázemí pro své dceřiné společnosti a uzavřený investiční fond. Částka, o kterou se snižuje základní kapitál, bude použita k úplatnému vzetí akcií z oběhu.,“ vysvětlila společnost v obchodním rejstříku.

Central Group vlastnil do začátku letošního roku z 90 procent její zakladatel Kunovský, desetiprocentní podíl držela neznámá švýcarská firma Global Property Capital (GPC). Ta ale letos v únoru skončila v likvidaci. Kunovský tehdy oznámil, že podíl GPC získá zpět. Za jakou částku, však neuvedl. V roce 2008 deset procent akcií prodal GPC podle svých slov za miliardu korun. Zároveň letos Kunovský oznámil, že chystá přeměnit Central Group na holdingovou společnost se sídlem na Kypru.

V aktuálním záznamu v obchodním rejstříku figurují jako akcionáři společnosti DTMR Management SICAV p.l.c. a GOMC LTD. Snížení základního kapitálu Central Group bude provedeno stažením akcií DTMR Management SICAV, registrované na Maltě, v celkové hodnotě 270 milionů korun a vzetím akcií z oběhu v souhrnné hodnotě 2,14 miliardy korun na základě veřejného návrhu akcionáři, společnosti GOMC LTD.

„Vzetí akcií akcionáře GOMC LTD z oběhu bude provedeno jako úplatné, přičemž výše úplaty za všechny uvedené akcie činí celkem 2,14 miliard korun.Tato částka bude vyplacena společností akcionáři GOMC LTD do tří měsíců po zápisu snížené výše základního kapitálu do obchodního rejstříku,“ stojí v zápise v rejstříku.

Central Group v minulých letech dvakrát zvyšovala základní kapitál. V lednu 2009 jej navýšila o 190 milionů na 1,9 miliardy korun. V létě 2010 pak základní kapitál narost na 2,7 miliardy korun.

Autor: Denisa Novotná