Česká města zatím neplánují zvýšit daň z nemovitosti

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: 7 Tomas Kubelka

Většina tuzemských měst zatím nechystá zvýšení daně z nemovitosti. Navýšení plánují například jen některá menší sídla v Královéhradeckém kraji, desetina obcí a měst v Libereckém kraji nebo jihomoravské Znojmo. Pardubice chtějí naopak daň snížit.

Místostarosta Sokolova Karel Jakobec (ODS) řekl, že v době, kdy lidem klesají příjmy a naopak výdaje rostou, nechce město k této situaci přispět ještě zvyšováním místních daní. „My navýšení navrhovat nebudeme, a pokud někdo ze zastupitelů navýšení navrhne, rada jej nepodpoří,“ řekl. Z podobného důvodu se rozhodla daň nezvýšit ani Praha, Kolín nebo Kutná Hora.

Jednou z radnic, která pro letošek daň z nemovitostí zvedla, bylo Znojmo. Město tak získá navíc 16 milionů korun k loňským téměř 22 milionům, řekla mluvčí města Renáta Bártová.

Zastupitelé Mladé Boleslavi zvýšili od začátku letošního roku místní koeficient pro výpočet daně z nemovitosti na hodnotu dvě, další navyšování neplánují, sdělila mluvčí radnice Hana Koišová. Očekávají tak navýšení daňových příjmů, které loni byly 34 milionů korun. Letos by město mohlo z této daně získat zhruba 50 milionů korun.

Pardubice naopak chtějí daň z nemovitosti snížit. „Novou vyhlášku bude zastupitelstvo města projednávat v červnu letošního roku. Pokud bude vyhláška schválena, v roce 2013 se v centru města sníží daně z nemovitosti pro občany asi o 22 procent,“ uvedla vedoucí oddělení daní a daňových pohledávek Ilona Baloušková.

V hlavním městě o výši daně na příští rok zatím rozhodnutí nepadlo. „Zákonný termín je do 30. září 2012,“ uvedla mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská. Nyní vlastníci nemovitostí v Praze platí daň podle koeficientu jedna.

Daň z nemovitosti se skládá z daně z pozemků a z daně ze staveb, jejichž sazby se odvíjejí od charakteru nemovitosti. Daň se poté ještě násobí koeficientem, který závisí na velikosti obce, a případně místním koeficientem. Daň je stoprocentním příjmem obce, v jejímž katastru se nemovitost nachází.