Chátrající torzo v centru Palmovky se nejspíš dočká dokončení. Rozhodnutí padne v červnu | E15.cz

Chátrající torzo v centru Palmovky se patrně dočká dokončení. Rozhodnutí padne v červnu

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Agentura EU pro kosmický program (EUSPA) by se mohla stát prvním nájemníkem po dostavbě mnoho let chátrající budovy přímo v centru pražské Palmovky. Magistrát hlavního města Prahy chce v červnu schválit podmínky klíčové smlouvy, která odstartuje přípravu dostavby a zároveň zajistí, že se agentura do budovy přestěhuje. Deníku E15 to potvrdil náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Hlavní město nyní s ministerstvem financí a ministerstvem dopravy finalizuje podmínky budoucí nájemní smlouvy. „Když se podaří dojednat domluvu, v červnu by ji mohla projednat rada. Pak by o tom hlasovalo i městské zastupitelstvo. Pokud by její znění schválilo, bylo by vše nachystáno pro to, aby se do budovy po jejím dokončení mohla přesunout právě EUSPA,“ popisuje Hlaváček.

„Kosmická agentura by byla výborným impulzem pro rozvoj celého více než desetihektarového území, které má ambici stát se novým centrem Prahy 8,“ dodal Hlaváček s tím, že pokud se nepodaří smlouvu se státem uzavřít, najde budova uplatnění u jiných nájemců. „Město ji dokončí v každém případě,“ ujistil.

Video se připravuje ...
Prahu čekají v příštích letech velké změny
Po červnovém podpisu by měla následovat revize projektu a s tím související projektová příprava na dokončení stavby. Dodavatel stavebních prací by mohl být vybrán během 1. pololetí 2023 a hned poté by se na dosud nevzhledné torzo mohli vrátit dělníci. Do tří let by se mohla EUSPA stěhovat, věří Hlaváček.

Jaké budou smluvní vztahy mezi hlavním městem, státem a agenturou, zatím nechtěl upřesnit. Stejně tak není jasné, na kolik dostavba vyjde. Budova nynějšího sídla EUSPA v pražských Holešovicích patří státu a agentura mu platí podle dohody jen čtvrtinu komerčního nájmu. 

Stavbu s názvem Centrum Palmovka za 1,1 miliardy korun se nedaří dokončit už řadu let. Projekt, v jehož rámci měla vzniknout nová radnice Prahy 8, byl tamním vedením schválen už v roce 2010. Stavět se začalo v roce 2014. Po volbách však nová radnice zpochybnila vlastnictví budovy a objekt se stal předmětem soudních sporů mezi Prahou 8, magistrátem a stavební firmou Metrostav. Nakonec se strany dohodly, že budovu za pomoci městské dotace dostaví Praha 8. ​​​​​​I z toho ale nakonec sešlo. 

O nedostavěnou budovu se zajímal také výrobce 3D tiskáren Josef Průša, který do ní chtěl přestěhovat společnost Prusa Research. Na konci loňského roku zveřejnil projekt, podle něhož ​​by se náklady na dostavbu mohly pohybovat mezi 500 miliony a miliardou korun.

Nejčtenější

Newslettery