Developer Contera získal ještě před pandemií obří úvěr | E15.cz

Developer Contera získal obří úvěr sjednaný ještě před pandemií. Nyní už jsou banky opatrnější

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Konsorcium Komerční banky a ČSOB poskytne úvěr v hodnotě 155 milionů eur na refinancování portfolia skladů a výrobních hal, které v Česku a na Slovensku vlastní společnost Contera s americkým investičním obrem TPG. Podle aktuálního kurzu převyšuje objem úvěru čtyři miliardy korun.

„Refinancování jsme začali už v loňském roce. Podnětem byly naše nové akvizice, mimo jiné na Slovensku. Nakonec jsme se dohodli na spolupráci s konsorciem tvořeným ČSOB a Komerční bankou,“ řekl  partner a výkonný ředitel Contery Dušan Kastl.

Kromě konsolidace stávajících úvěrů získala Contera od bankovního konsorcia také úvěrovou linku na několik desítek milionů eur. Peníze může v případě potřeby čerpat v dalších třech letech na novou výstavbu. Společnost připravuje výstavbu například na brownfieldu v Hrušově u Ostravy nebo v Hustopečích u Brna. 

Podle developera bylo klíčové, že jednání s bankami začala už loni. „Dnes by refinancování bylo mnohem složitější. Schvalovací procesy pro takto velkou transakci navíc neprobíhají v České republice, ale u mateřských bank, které budou více uplatňovat globální pohled,“ dodal šéf Contery. Banky budou podle Kastla v současnosti vůči novému financování opatrnější a podmínky pro dlužníky budou horší. 

Přesto specialisté na komerční reality považují logistické a industriální haly ve srovnání s jinými částmi trhu za bezpečnější. „Průmyslové nemovitosti by se měly vrátit k normálu rychleji než další segmenty,“ uvedla Hana Kollmannová, ředitelka kapitálových trhů poradenské společnosti JLL na webináři spolupořádaném touto firmou. 

Součástí společného fondu Contery a TPG je přes čtvrt milionu metrů čtverečních hal. Dalších téměř 200 tisíc čtverečních metrů skladů a továren je k nim možné dostavět.

V Česku fond vlastní nemovitosti například v Teplicích, na Ostravsku nebo na jižní Moravě. Na Slovensku kontroluje areály v Bratislavě, u dálnice D1 poblíž Svätého Juru a v Prešově.