Developeři se rozjeli, ležáků v Praze ještě přibude

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: 7 Dominik Bachurek

Pokles o deset až dvacet procent předpovídá pro letošek pražskému trhu s novými byty mezinárodní poradenská společnost Jones Lang LaSalle (JLL). Developeři podle odhadu prodají 3500 až 3800 bytů.

V Praze letos stoupne množství dokončených, ale také neprodaných bytů. Konkrétně by měl počet dostavěných bytů po loňském propadu opět pokořit hranici pěti tisíc, a dosáhnout tak úrovně roku 2010.

„Vzhledem k tomu, že na trhu je stále velké množství neprodaných jednotek, které nesplňují očekávání současné poptávky, lze předpokládat, že u nabízených projektů je stále ještě prostor pro korekci cen,“ uvádí JLLS v kvartální analýze trhu.

Developerské firmy loni v očekávání stoupající poptávky a dopadu změny DPH zahájily větší počet rezidenčních projektů. „Bohužel podmínky na trhu v letošním roce neočekáváme už tak příznivé jako loni a větší počet projektů by se mohl ke konci roku projevit ve vyšším počtu volných dokončených bytů,“ uvedl analytik JLL Ondřej Novotný. Trh s novými byty letos podle něj ovlivní také chystaná privatizace obecních bytů v městských částech.

Jak potvrzuje JLLS, u kupujících přetrvává poptávka po nižším segmentu a relativně levných bytech nižšího středního segmentu s malými plochami Ty ale nejsou k dispozici ve všech projektech. Vzhledem k ekonomickým předpovědím nejsou lidé ochotni platit nadprůměrné ceny a zadlužovat se. Průměrná cena se v Praze pohybuje kolem 62 tisíc korun za metr čtvereční, zatímco cenový median je na 58 tisících korunách .

Na začátku letošního roku nabízeli developeři v hlavním městě k prodeji celkem 7750 nových bytů, o rok dřív měli podle údajů JLL v nabídce 8700 bytů. V už dokončených projektech je nyní k mání 2350 bytů, což je 30 procent z celkové nabídky. Přibližně polovina z aktuálně nabízených rezidenčních nemovitostí je ve výstavbě.

„Na prodejní proces si dnes developeři rezervují 18 až 24 měsíců. Doba, která uplyne od výběru nového bytu až po jeho koupi, se prodloužila a pohybuje se mezi šesti měsíci až rokem,“ doplnil Novotný. Největší zájem je o menší a středně velké byty velikosti 2+kk a 3+kk, na které připadlo v loňském roce kolem 70 procent všech prodejů v Praze. Letos v březnu se podle posledních dat Českého statistického úřadu začalo v Česku meziročně stavět o 6,2 procenta méně bytů a o 19,8 procenta méně jich bylo dokončeno.