Drahé nemovitosti tlačí investory do nákupů starších budov. Vynášejí víc než novostavby

Kancelářské centrum Technopark v Praze-Jinonicích.

Kancelářské centrum Technopark v Praze-Jinonicích. Zdroj: ICP Capital Partners

Dům na Vinohradské 37 v Praze 2 skupiny ICP
Kancelářské centrum Nagano v Praze 3.
Kancelářské centrum Technopark v Praze-Jinonicích.
Kancelářské centrum Nagano v Praze 3.
Kancelářské centrum Technopark v Praze-Jinonicích.
10
Fotogalerie

Rostoucí ceny kancelářských budov a z toho plynoucí klesající výnosy nutí investory k hledání alternativ. Mezi ně patří nákup a následná rekonstrukce starších kanceláří.

V centru Prahy nejsou u nových administrativních center výjimkou roční výnosy kolem čtyř procent z ceny. U starších budov se lze dostat i na dvojnásobek.

„Starší nemovitosti se samozřejmě prodávají za nižší ceny a pak je větší prostor pro potencionální zisk, také zde není taková konkurence. Tento typ nemovitostí už ovšem není pro každého a může si na něj troufnout pouze zkušený investor,“ uvedl David Sajner, investiční specialista z poradenské společnosti Knight Frank.

Nový podfond zaměřený právě na starší administrativní centra připravuje realitní fond Edulios ze skupiny Cimex. „Kancelářské budovy kategorie A lze aktuálně nakoupit jen velmi draho. V této situace je lepší podívat se třeba po starších administrativních budovách. Skýtají sice vyšší riziko, ale současně poskytují vyšší výnosy. V tomto segmentu lze stále ještě dobře nakoupit,“ řekl ředitel fondu Edulios Martin Skalický. V plánu Eduliosu je takovou nemovitost renovovat, obsadit nájemníky a nakonec prodat.

Přípravu nového podfondu již Edulios zahájil. Spuštění plánuje na druhou polovinu letošního roku. „Zaměříme se opět na kvalifikované investory, a to i na takové, kteří mohou investovat najednou i desítky milionů korun,“ dodal Skalický.

Přesná čísla o investicích do „béčkových“ a „céčkových“ budov nikdo neeviduje. Aktivita na trhu je však čilá. Například společnost Geosan Development koupila za téměř jednu miliardu korun dvacet let staré kancelářské centrum Nagano v Praze 3.

„Od doby, kdy jsme vloni v říjnu komplex Nagano Park koupili, se nám podařilo zvýšit jeho obsazenost ze 70 na 90 procent. Z toho je zřejmé, že pokud investor zvládne přizpůsobit kancelářské prostory třídy B aktuálním trendům a požadavkům trhu, jeho nabídka se stane atraktivní pro řadu prestižních společností,“ sdělil ředitel Geosanu Development Petr Beneš.

Letité kancelářské budovy za stovky milionů korun nakoupila rovněž česká skupina ICP Capital Partners. Nejdříve pořídila nemovitost na Vinohradech, následně koupila starší administrativní centrum v Jinonicích.