Dřevostavby dlouho držely růst. Krize se ale řítí i na ně | E15.cz

Dřevostavby dlouho držely růst. Krize se ale řítí i na ně

Dřevostavby
Dřevostavby
• 
ZDROJ: Sedmicka

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatímco české stavebnictví se jako celek od začátku hospodářské krize ještě nedotklo dna, segment dřevostaveb od poloviny 90. let roste. V roce 1997 bylo v České republice dokončeno 87 rodinných domů na bázi dřeva, loni jich bylo již kolem 1500. Místopředseda Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Vratislav Blaha ale očekává letos poprvé pokles. Loni v Česku z celkového počtu asi 14400 nově zahájených staveb všech rodinných domů dosáhl podíl dřevostaveb kolem deseti procent.

„Letos odhaduji, že dojde i u výrobců dřevostaveb k meziročnímu poklesu realizace domů v Česku, a to o 15 až 20 procent, tedy o 200 až 300 domů,“ uvedl Blaha na stavebních veletrzích, které začaly v Brně.

Podle něj je důvodem nejistota zákazníků. Lidé raději šetří a spoléhají na to, že oživení ekonomiky nastane teprve v příštím roce. „Věřme, že to nebude dlouho trvat a situace se obrátí k lepšímu,“ uvedl Blaha.

Podle něj má obor i tak perspektivu. Například v Rakousku až 30 procent rodinných domů tvoří dřevostavby, ve Skandinávii je tento podíl ještě vyšší. „Takové cíle, jaký je standard ve Skandinávii, nemáme. Budeme rádi, když za deset let bude podíl dřevostaveb v oboru mezi 15 a 20 procenty,“ uvedl Blaha.

Podle něj je pořízení dřevostavby oproti klasickému dřevěnému domku zhruba stejně cenově náročné. Dřevostavba ale majiteli uspoří peníze na energiích. Výhodou je i rychlost výstavby, při hrubé stavbě v řádu dnů.

V oboru dnes v Česku pracuje více než stovka firem. Kromě nich je na trhu ještě řada menších společností, až po různá tesařství. „U těchto firem sice zákazník uspoří na pořízení domu, v budoucnu se to ale projeví na kvalitě. Velké firmy mají vyřešené konstrukční detaily,“ řekl Blaha.

Počty dokončených bytů v dřevostavbách:
Rok dřevostavby
1997 87
2010 1358
2011 1496
2012 (odhad) 1500
2013 (odhad) 1200-1300

Zdroj: Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD)

Autor: ČTK, vrb
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.