Ekospol: V Praze je 236 aktivních developerských projektů | E15.cz

Ekospol: V Praze je 236 aktivních developerských projektů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Praze bylo na konci května celkem 236 aktivních developerských projektů s alespoň jedním volným bytem, 55 procent z nich jsou velké projekty s 50 a více byty. Vyplývá to z analýzy společnosti Ekospol.

„Z hlediska nabídky volných bytů zaujímají malé projekty tržní podíl 16 procent a zbylých 84 procent bytů se nabízí v projektech s 50 a více byty. Z hlediska prodaných bytů za dané období pak tržní podíl malých projektů dosáhl pouze osmi procent,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec. Dodal, že menší projekty bývají zpravidla výrazně dražší.

Právě cena je nyní na trhu tím, co zajímá kupující nejvíce. Dominantní podíl poptávky tvoří takzvané superlevné byty s cenou kolem 30 tisíc korun za metr čtvereční.

Trendem poslední doby také je zmenšování developerských projektů i dispozic bytů. „Většina developerů si nemůže dovolit, aby jim po dokončení projektu zůstala větší část bytů neprodaných, tedy takzvaných ležáků. Proto raději neriskují velké jednorázové etapy se sto a více byty,“ upozornil Korec.

Naopak zmenšování jednotlivých bytů způsobila aktuální poptávka na trhu. Kupující totiž upřednostňují menší a účelněji postavené byty. „Zmenšování tedy většinou postihuje nejrůznější chodby a zádveří, atypické půdorysy, koupelny a další prostory, za které si klient optimalizující konečnou cenu bytu není ochoten připlatit,“ podotkl Korec.

Interiér bytu v Česku Autor:

Pražský realitní trh je letos ve znamení růstu. V prvním čtvrtletí se v novostavbách podle statistik Ekospolu prodalo celkem 1122 nových bytů, což je meziroční nárůst o 49 procent. Podle společnosti Trigema, která pražský trh s byty také monitoruje, dosáhl růst prodejů v prvních třech měsících letošního roku 80 procent, když se prodalo 1315 nových bytů.

Naopak analýzy společnosti Skanska Reality mluví o 25procentním nárůstu a 1279 prodaných bytech. Rozdílná čísla způsobuje odlišná metodika výzkumu, kterou jednotlivé společnosti používají.

:

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.