Exšéf slovenských harvardských fondů Široký prodal firmu Váhostav-SK, kupuje ji skupina Geosan

Váhostav se specializuje například na dopravní stavby

Váhostav se specializuje například na dopravní stavby Zdroj: ŘSD

Český holding Geosan kupuje slovenskou stavební firmu Váhostav-SK. Smlouva byla podepsána ve čtvrtek a transakce bude dokončena po vydání souhlasu antimonopolními úřady v Česku a na Slovensku

„Stavební holding Geosan v rámci svých úvah dlouhodobě zvažoval strategický vstup na slovenský stavební trh, a zároveň posílení kompetence holdingu v oblasti infrastrukturních staveb,“ uvedl Luděk Kostka, jediný akcionář a člen představenstva společnosti Geosan investiční, která ovládá skupinu Geosan.

Skupina Geosan koupila Váhostav-SK včetně jeho dceřiných společností prostřednictvím své firmy Geosan Construction SK. Kupní cena nebyla zveřejněna.

Za Váhostavem-SK stojí podnikatel Juraj Široký, někdejší šéf slovenské větve harvardských privatizačních fondů. Široký už v minulosti začal prodávat své firmy a zbavil se i předního slovenského hokejového klubu Slovan Bratislava.

Slovenský tisk označuje Širokého za podnikatele, který je blízký sociálním demokratům (Směr-SD) slovenského expremiéra Roberta Fica. Po porážce v loňských parlamentních volbách Směr-SD odešel do opozice a po vnitrostranickém rozkolu do opustila část poslanců v čele s bývalým ministerským předsedou Peterem Pellegrinim.

Váhostav-SK staví na Slovensku například dálnice. V roce 2014 se firma dostala do finančních potíží, které vyústily v soudní restrukturalizaci. V reakci na problémy Váhostavu-SK, jež tehdy neplatil dodavatelům, Slovensko zpřísnilo pravidla restrukturalizace, jež předtím umožňovala odepsat firmám značnou část dluhů.