Farma po herci Polívkovi je na prodej, zájemci musí jít do on-line aukce | E15.cz

Farma po herci Polívkovi je na prodej, zájemci musí jít do on-line aukce

David Vagaday

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Severočeská správa nemovitostí podnikatele Alexandra Seidla zahájila formou aukce prodej proslulé farmy v Olšanech na Vyškovsku, kterou vybudoval herec Bolek Polívka. Seidlově firmě se pro areál s hotelem a restaurací nepodařilo najít nájemce, také se jí nehodí do portfolia. Farma v roce 2013 zkrachovala, Polívkův přítel Seidl ji koupil loni od insolvenčního správce za víc než 11 milionů korun.

„V našem portfoliu nemá smysl, navíc je to pro nás daleko,“ zdůvodnil prodej areálu pro E15.cz jednatel Severočeské správy nemovitostí Zbyněk Cejnar. Společnost začala objekt prodávat minulý pátek přes internetový aukční portál Verejnedrazby.cz. Nejzazší čas pro podání finálních nabídek je stanoven na 18. února příštího roku.

Minimální požadovanou cenu firma neurčila, v popisu výběrového řízení nicméně uvádí, že cena podle znaleckého posudku činí 18,5 milionu korun. Konkrétnější nebyl ani Cejnar, zmínil ale, že částku z posudku mohou zájemci brát jako určité vodítko. „Nic nás netlačí, prodávat to nemusíme. Uvidíme, co kdo nabídne,“ dodal jednatel. Zájemci musí složit kauci 300 tisíc korun.

Herec farmu zprvu úspěšně provozoval se svou partnerkou Marcelou Černou od 90. let. Později ale neutáhl investice do rozšíření a přestal hradit závazky. V říjnu 2012 přišel insolvenční návrh kvůli nedoplatkům za stavební práce a v dubnu dalšího roku soud poslal farmu do konkurzu. Věřitelé přihlásili pohledávky přes 50 milionů korun.

Podnik se od té doby z potíží nevyhrabal. Seidlova Severočeská správa nemovitostí ho vydražila loni v únoru za 11,5 milionu korun, nezískala ale ochranné známky se jménem Bolka Polívky. Na jaře pak farmu pronajala hoteliérovi Františku Dvořákovi. Jenže ten kvůli slabší návštěvnosti a dalším důvodům po sezoně nájemní smlouvu ukončil.

Od loňského podzimu tak areál zůstal uzavřený. Firma marně hledala nového provozovatele a již letos v dubnu avizovala, že ve hře je i prodej objektu.

Osmitisícový pozemek

Podle informací z internetové aukce je součástí nabídky pozemek o velikosti 8275 metrů čtverečních, hotel s 29 pokoji a restaurace s kapacitou 115 míst. Vše je včetně vybavení. Podle Zbyňka Cejnara jsou už vyřešené i příjezdové cesty. Právě ty byly důvodem, proč farmu v roce 2013 nepřevzal první vítěz dražby, firma Alkony-CZ. V dalším kole pak vyhrála Seidlova společnost, jejíž majitel před tím od Polívky skoupil okolní pozemky včetně cest.

Priory, nemocnice i lázně

Alexander Seidl je považován za miliardáře. Po listopadu 1989 se vrátil do tehdejšího Československa z emigrace v Německu a mimo jiné společně se Zbyňkem Cejnarem začal dovážet prostřednictvím firmy Le Cygne sportif spotřební elektroniku. Vedle toho také kupoval podniky, jež tehdy procházely privatizací.

Le Cygne sportif, která se nyní věnuje převážně správě realit, Seidl stále vlastní. Dále ovládá 17 bývalých obchodních domů Prior, Lázně Libverda, Česko-německou horskou nemocnici ve Vrchlabí a výrobce ochranných skel pro svářeče, skláře nebo hutníky Severosklo Kamenický Šenov.