Hotel Avion v Brně se po 12 letech znovu otevře | E15.cz

Funkcionalistický hotel Avion v Brně se po 12 letech znovu otevře

ČTK, fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Po dvanácti letech a více než pět let trvající rekonstrukci se v Brně znovu otevře funkcionalistický hotel Avion. Budova v centru města navržená architektem Bohuslavem Fuchsem a stojící na parcele široké pouhých osm metrů, má již plně vybavené pokoje a stačí jen najít personál. Majitel hotelu Stanislav Berousek uvedl, že otevření hotelu je plánováno na březen letošního roku. 

Původně plánoval otevření hotelu na začátku roku 2020, pandemie koronaviru ale jeho plány překazila. V uplynulých dvou letech se tak věnoval vybavení pokojů a interiérovým úpravám.

Vyniká mezi nimi zejména barevná výmalba některých stěn. Modré, žluté a červené tóny doplňují originální práci slavného architekta s prostorem a opakují se i na detailech vybavení jednotlivých pokojů. „Původně nám i památkáři říkali, ať necháme všechny stěny bílé. Architekt Vladimír Ambroz, který také navrhl vybavení čtyř pokojů, nám ale řekl, že je to nesmysl, protože jde o výtvarnou školu Bauhaus a tam barvy jednoznačně patří. Nechali jsme tedy udělat barevný průzkum a opravdu jsme zjistili, že některé stěny byly barevné,“ řekl Berousek. Dodal, že s použitím výrazných barev na stěnách i vybavení dlouho váhal, ale nakonec se je rozhodl do hotelu vrátit.

Projekt zásadní modernizace Masarykova nádraží, druhého nejfrekventovanějšího dopravního uzlu v Praze

Video se připravuje ...
Projekt zásadní modernizace Masarykova nádraží, druhého nejfrekventovanějšího dopravního uzlu v Praze, získal pravomocné územní rozhodnutí. Samotná přestavba by měla začít v roce 2023 a v jejím rámci se rozšíří počet kolejí ze sedmi na devět a vybuduje se nový vestibul.

Při rekonstrukci vycházel majitel jednak z projektu architektky Evy Jiřičné, ale také z původních plánů Bohuslava Fuchse. Na schodiště tak umístil podélná zaoblená a kulatá okna, která tam Fuchs původně navrhoval, ale původní majitel hotelu je vyměnil za jiná. Například kovová okna do ulice, všechna schodiště, dřevěné dveře i zárubně jsou ale původní a pouze repasovaná.

V kavárně a bistru v přízemí bylo obnoveno také okno, které vede „do zdi“ sousedního domu. Původně na tomto místě byla malá proluka a proudilo tudy denní světlo do prostor kavárny. Proluka ale po přestavbě sousedního domu zanikla a z okna je nyní výhled na nevzhlednou zeď, proto jej zakrývá vzorovaný závěs.

Hotel po rekonstrukci nabízí 77 lůžek v 37 pokojích. Zejména pokoje v nejvyšších poschodích nabízejí ničím nerušené výhledy na Brno stejně jako terasa v nejvyšším poschodí. Přístup na ni ale budou mít jen hoteloví hosté. „Hotel bude mít čtyři hvězdičky, rádi bychom časem zažádali o zařazení mezi takzvané design hotely, musíme ale zjistit přesné podmínky,“ uvedla ředitelka hotelu Maura Manziniová.

První čtyři poschodí hotelu budou veřejně přístupná jako muzeum věnované Bohuslavu Fuchsovi i funkcionalismu a dalším slavným architektům. „Prohlídky budou komentované a prostor jsme záměrně nechali téměř prázdný, pouze s několika kusy nábytku například z dílny Le Corbusiera. Celý prostor tak lépe vynikne. Po skončení prohlídek bude možné pořádat v prostorách semináře, konference, ale klidně i bankety,“ řekl Stanislav Berousek.

Vedení hotelu nyní hledá 15 až 17 zaměstnanců, od šéfkuchaře přes recepční až po pokojské. Provozovat bude i bistro a kavárnu v přízemí, lobby restaurant a právě muzeum.

Z celé rekonstrukce, která trvala téměř pět let, byla podle Berouska nejsložitější obnova takzvaných magenzitových podlah. „Nechat je vyrobit by bylo velmi drahé. Měli jsme k dispozici recepturu od odborníka z Německa, ale museli jsme si ji sami upravit. Trvalo asi rok a půl a několik předělávek, kdy bylo nutné podlahu vybourat, než jsme přišli na správný postup i poměr jednotlivých látek ve směsi,“ řekl stavbyvedoucí Petr Strouhal.

Hotel Avion podle plánů brněnského architekta Bohuslava Fuchse stojí od roku 1928. Raritní je stísněnou parcelou širokou kolem osmi metrů. Hotel byl postaven na místě zbořeného klasicistního domu s malým vnitřním nádvořím. Fuchs musel pracovat úsporně při řešení dispozice a prostoru. Budova je památkově chráněna.

Autor: ČTK, fry

Nejčtenější

Newslettery