Sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila Generali | E15.cz

Generali koupila bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Historický dům na rohu ulice Jeruzalémská a U Půjčovny v Praze 1 po třech letech změnil majitele. Nemovitost koupila pojišťovací skupina Generali prostřednictvím akvizice firmy I.J.O. Prague Investments, v níž je dům zaparkovaný. Budovu čeká rozsáhlá rekonstrukce.

„K akvizici jsme se rozhodli především kvůli atraktivní lokalitě. Budova se nachází nedaleko hlavního nádraží a Václavského náměstí a je snadno dostupná městskou hromadnou dopravou,“ řekla Marika Nicajasová, mluvčí Generali pro střední a východní Evropu. 

Objekt koupila v dražbě v roce 2017 od státu za 355 milionů korun společnost I.J.O. Prague Investments. Jako její majitel byl v obchodním rejstříku uveden Zaki Isaac Ouahbe ze Švýcarska. Generali po dokončení akvizice přejmenovala firmu I.J.O. Prague Investments na GRE Pan-EU Jeruzalémská. Krátce po koupi domu byla z obchodního rejstříku vymazána zástava na podílu v projektové firmě ve prospěch stavební spořitelny Wüstenrot. 

„Budova projde zcela jistě generální rekonstrukcí,“ dodala Nicajasová z Generali. Cenu transakce, budoucí využití ani očekávanou investici pojišťovna nekomentovala.  

„Pokud bereme do úvahy charakteristiky nemovitosti a dané lokality, pak dává největší smysl rezidenční nebo hotelové využití,“ uvedl Ján Zibura, specialista na oceňování nemovitostí z poradenské společnosti JLL. Součástí areálu je velký sál vhodný například pro pořádání konferencí. 

Budova na adrese U Půjčovny 10 se nachází v památkově chráněné části metropole. Po válce sídlily v domě různé podniky a úřady. Sklady a kanceláře tam měl i Tuzex, který za socialismu nabízel za speciální poukázky zahraniční zboží. Aktuálně je nemovitost prázdná. 

Generali patří mezi aktivní hráče na pražském realitním trhu. Před rokem koupila od developerské skupiny Sebre rekonstruovaný Šporkovský palác. Pojišťovně patří též nemovitosti na Václavském náměstí.