Hypotéka nebo úvěr místo nájmu se vyplatí jen v Praze | E15.cz

Hypotéka nebo úvěr místo nájmu se vyplatí jen v Praze

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Praha byla ke konci loňského roku jediným regionem ČR, kde je průměrné nájemné vyšší, než splátka úvěru na průměrně veliký byt. 

Praha byla ke konci loňského roku jediným regionem ČR, kde je průměrné nájemné vyšší, než splátka úvěru na průměrně veliký byt. Naopak platit nájemné je zhruba o třetinu výhodnější v Moravskoslezském, Olomouckém, Karlovarském a Pardubickém kraji. Vyplývá to z indexu bydlení stavební spořitelny Modrá pyramida. 

Tzv. Index bydlení MP je počítán na základě údajů o průměrné výši nájmů poskytovaných Asociací realitních kanceláří a průměrné splátky úvěru na bydlení od Modré pyramidy - Hypoúvěru.

Index zohledňuje i průměrné rozlohy bytů podle údajů Českého statistického úřadu. Index udává, kolik procent z průměrné splátky úvěru dosahuje splátka nájmu. Aktuální výsledky vycházejí z dat ke konci loňského roku.

Budou hypoteční sazby růst? Podívejte se: 

Analytik Roklen24 Lukáš Kovanda hovoří o snižování úrokových sazeb u hypoték.

Nejvíce se tak průměrné nájmy blíží průměrné splátce na bydlení v Praze, Jihomoravském a Plzeňském kraji. V Praze je index 101 procent, v Plzeňském 95 procent a v Jihomoravském 93 procent. Naopak nejníže, 63 procent, je v Moravskoslezském kraji. Pod 70 procenty splátky úvěru jsou ještě nájmy v Olomouckém, Pardubickém a Karlovarském kraji.

Asociace realitních kanceláří přitom v rámci indexu zaznamenala ve srovnání s koncem třetího čtvrtletí nárůst průměrné výše nájmu za jeden metr čtvereční ve všech regionech ČR kromě Středočeského kraje.

Autor: ČTK