Trend singles a mingles se odráží i v poptávce po hypotékách

reality, realitní kanceláře, hypotéky

reality, realitní kanceláře, hypotéky Zdroj: profimedia.cz

Analytik Roklen24 Lukáš Kovanda hovoří o snižování úrokových sazeb u hypoték.
hypotéky
3 Fotogalerie
Kamila Ondráčková

Podle průzkumu Fakta a trendy v bydlení finanční skupiny Wüstenrot žije samo 8 % obyvatel v produktivním věku. Tento způsob života volí 12 % mužů a 4 % žen. Sami ale nebydlí jen singles, začíná přibývat i takzvaných mingles, kteří na rozdíl od singles stálého partnera mají, ale nechtějí s ním sdílet bydlení. Trend se odráží i zvýšené poptávce po hypotékách na menší byty.

Zatímco pojem single už u nás zdomácněl, mingles je poměrně nový výraz. Mingles na rozdíl od singles partnera mají, jen s ním zkrátka z různých důvodů nechtějí žít. Společnou domácnost, kterou sdílí 67 % respondentů průzkumu, pokládají za nudný stereotyp, který může být překážkou vztahu. A není už ani výjimkou, že páry jsou sezdané a děti vychovávají odděleně.

Odděleně žijí nejčastěji vysokoškoláci

Podle průzkumu žijí sami nejčastěji lidé s vysokoškolským vzděláním ve věku od 25 do 34 let. Nejvíce singles a mingles je mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním, nejčastěji volí bydlení v podnájmu, řada z nich ale bydlí ve vlastním bytě. V poslední době tak banky pozorují nárůst počtu hypoték, které si pořizují jednotlivci.

Největší poměr lidí, kteří preferují bydlení bez partnera, je v Pardubickém kraji, a to 21 %. Vysoký podíl singles či mingles najdeme také v Jihočeském kraji, kde tvoří 17 %. V Praze žije tímto způsobem každý desátý člověk.

Chtějí se vyhnout stereotypu

Klasickým příkladem mingles jsou Ivana s Petrem z Prahy, kteří jsou spolu už pět let. Oddělený život jim vyhovuje. „Po třech letech společného života jsme se rozhodli, že budeme bydlet spolu, a tak jsem se k Petrovi nastěhovala. Po půl roce nám ale došlo, že takhle to fungovat nebude. Každý z nás potřeboval svůj prostor a čas sám pro sebe. Ve společném bytě to byl najednou problém. Proto jsme se domluvili, že si najdu byt a na nějaký čas zkusíme žít odděleně a začneme zase randit. Změna náš vztah oživila a podařilo se nám přebít stereotyp, který nás předtím trápil. V dohledné době se určitě neplánuji nastěhovat zpět k Petrovi, spíše přemýšlím o hypotéce, abych si mohla koupit vlastní byt. Petr ten svůj také vlastní. Vidíme v tomto kroku dobrou investici a hlavně jistotu do budoucna,“ vysvětluje třicetiletá Ivana, která zatím bydlí v pronajaté garsonce v Pardubickém kraji.

Video placeholder
Analytik Roklen24 Lukáš Kovanda hovoří o snižování úrokových sazeb u hypoték. • Arsen Lazarevič/E15