Kanceláře na Chodově ovládnou Američané | E15.cz

Kanceláře na Chodově ovládnou Američané

The Park. Jeden z nejvíce oceňovaných komerčních projektů postavených v době realitního boomu minulé dekády. Návrh areálu kancelářských budov obklopených zelení u frekventované dopravní tepny na pražském Chodově je dílem uznávaného ateliéru Cigler Marani Architects.
The Park. Jeden z nejvíce oceňovaných komerčních projektů postavených v době realitního boomu minulé dekády. Návrh areálu kancelářských budov obklopených zelení u frekventované dopravní tepny na pražském Chodově je dílem uznávaného ateliéru Cigler Marani Architects.
• 
ZDROJ: Cigler Marani Architects

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zpráva o významnějším realitním obchodu už letos z Česka nepřijde. Německý fond Degi prodává kancelářský komplex The Park v Praze na Chodově americké investiční společnosti Starwood Capital. Firmy jsou nyní těsně před podpisem kontraktu. Deníku E15 to potvrdily důvěryhodné zdroje. O jeden z největších administrativních areálů v zemi se ucházela také další americká investiční skupina Blackstone.

Přesná cena transakce zatím zveřejněná nebyla. Podle zdrojů E15 je však pravděpodobné, že nebude daleko od 330 milionů eur, tedy více než osmi miliard korun. Když fond Degi v roce 2008 kanceláře kupoval, zaplatil za ně 400 milionů eur, což představovalo přibližně deset miliard korun. Mezitím fond ovšem inkasoval také nájemné.

Transakce se uskutečnila v rámci realitního výprodeje, který podstupuje část německých realitních fondů. K prodejům nemovitostí donutila fondy krize a rozhodnutí německé vlády ukončit činnost těchto fondů. Jen v Česku tak Němci postupně dají na trh podnikatelské reality za 800 milionů eur, tedy asi za 20 miliard korun.

Komplex The Park tvoří dvanáct budov, které nabízejí k pronájmu 116 tisíc metrů čtverečních. V tamních kancelářích sídlí mimo jiné nadnárodní firmy jako Sony, DHL, Dell, IBM nebo BP. Developerem projektu byla společnost AIG/Lincoln.

Starwood Capital založil americký realitní magnát Barry Sternlicht, který dosud stojí v jejím čele. Jeho skupina investuje do nemovitostí po celém světě. Firma spravuje aktiva za 23 miliard dolarů, tedy za zhruba 457 miliard korun. Skupina celosvětově vlastní například 36 milionů metrů čtverečních kanceláří, 2200 hotelů nebo přes 67 tisíc bytů. Své stopy Starwood již zanechal také v Česku, i když žádná z nich není tak výrazná jako kancelářský komplex na Chodově.

V Praze v Žitné ulici firma provozuje pětihvězdičkový Sheraton. Další její stopa leží v centru u Obecního domu. Je to obchod s luxusním křišťálem, šperky a osvětlením Baccarat. Tuto mezinárodní síť ovládá Starwood od roku 2005.