Kellner ovládl pražskou O2 arenu. Potvrdil to antimonopolní úřad | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Kellner ovládl pražskou O2 arenu. Potvrdil to antimonopolní úřad

Kellner ovládl pražskou O2 arenu. Potvrdil to antimonopolní úřad
Koule na noze Sazky. Stále větši podíl z částky, kterou loterijní společnost dokázala odvádět na podporu sportu, začala směřovat na splátky emise dluhopisů za výstavbu obřího vysočanského sportoviště O2 areny.
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Antimonopolní úřad povolil změnu většinového vlastníka pražské O2 areny, největší sportovní a víceúčelové haly v republice. Stane se jím skupina PPF Petra Kellnera. Rozhodnutí je pravomocné.

Dosud zhruba 86 procent akcií ve firmě Bestsport Arena, pod niž hala patří, vlastnila PPF napůl s investiční skupinou KKCG Karla Komárka. Firmy spolu jednaly, kdo získá podíl druhé strany. Konečná cena, kterou PPF zaplatí, nebude zveřejněna.

„Skupina PPF bude O2 Arenu dále rozvíjet stejným způsobem jako v posledních dvou letech s cílem přinášet špičkový program, maximalizovat počet atraktivních akcí a návštěvníků,“ řekl mluvčí skupiny PPF Radek Stavěl.

Rekordní návštěvnost

Bestsport Arena vznikla v době insolvenčního řízení s předchozím provozovatelem O2 areny firmou Bestsport. Tento podnik včetně haly se v rámci reorganizačního plánu přesunul do nově vzniklé Bestsport Areny, jejíž zhruba 86procentní podíl držely napůl PPF a KKCG prostřednictvím kyperské společnosti Lindus. Zbylých 14 procent vlastní držitelé dluhopisů, s jejichž pomocí se financovala výstavba haly.

Předloni Bestsport Arena vykázala provozní zisk zhruba 100 milionů korun, tržby přesáhly 400 milionů korun. O2 arenu navštívilo rekordních více než 700 tisíc lidí.

Historie největší haly v ČR
Stavba haly trvající od října 2002 do března 2004 stála sedm miliard korun, prodražilo ji nevýhodné úvěrové financování. Kvůli závazkům spojeným se stavbou arény zkrachovala společnost Sazka, která ručila za úvěry a dluhopisy. Znalecký posudek vypracovaný společností Ernst & Young před časem odhadl cenu víceúčelové haly na 1,57 miliardy korun.
PPF a KKCG už dříve společně ovládly zkrachovalou Sazku, která se v roce 2011 dostala do insolvence. Koupí loterijního byznysu, za který obě skupiny zaplatily dohromady 3,8 miliardy korun, vznikla nová společnost Sazka sázková kancelář.
Výběr událostí kolem stavby a financování pražské O2 areny
Srpen 2001Sazka oznámila svůj úmysl vybudovat v Praze víceúčelovou halu. Firma se tak vložila do dlouhotrvajících sporů o výstavbu zařízení, které Praze chybělo a jehož výstavba byla i závazkem pro pořádání hokejového mistrovství světa.
27. října 2002Položením základního kamene z Řípu začala v pražských Vysočanech výstavba haly, na kterou původně Sazka chtěla dostat státní garanci.
18. února 2003Představenstvo Sazky rozhodlo stavět dál, přestože vládla odmítla státní garanci poskytnout.
27. března 2004Hala, původně nazvaná Sazka Arena (název O2 arena nese od března 2008; loni v říjnu byl kontrakt prodloužen o rok), byla slavnostně otevřena. Její stavba přišla podle loterijní firmy na 7,2 miliardy korun, původní odhady hovořily o asi třetině částky.
Květen 2004Sazka vydala dluhopisy v objemu 175 milionů eur (tehdy asi 5,6 miliardy korun), určených na zaplacení haly. Splatnost byla deset let a úročení zhruba 7,4 procenta.
Duben 2006Akcionáři Sazky souhlasili s výměnou dluhopisů, nová emise měla objem 215 milionů eur (tehdy 6,1 miliardy korun) se splatností 15 let a základní sazbu devět procent. Snížily se tak splátky, ale prodloužením splatnosti a růstem úroků stoupla celková suma z deseti na asi 15 miliard korun.
Prosinec 2010V médiích se objevily informace, že závazky Sazky, která se kvůli splátkám haly dostala do problémů, skupuje od bank podnikatel Radovan Vítek. Sazka také oznámila, že v lednu 2011 zaplatí jen část splátky dluhopisů.
29. března 2011Městský soud v Praze prohlásil úpadek na Sazku. Celkem 2075 věřitelů později žádalo přes 41 miliard, insolvenční správce uznal pohledávky za asi 15 miliard korun.
3. května 2011Městský soud v Praze rozhodl o úpadku firmy Bestsport, která je provozovatelem multifunkční haly O2 areny a jež měla stejné majitele jako Sazka, tedy sportovní svazy.
28. června 2011Schůze věřitelů Bestsportu rozhodla o přípravě plánu na reorganizaci firmy, který navrhli největší držitelé pohledávek, společnosti ze skupin KKCG a PPF.
17. srpna 2011Soud schválil návrh insolvenčního správce prodat Sazku ve výběrovém řízení. Nejvyšší nabídku (3,81 miliardy korun) podaly v září 2011 finanční skupiny PPF a KKCG. Ty také na podzim 2011 Sazku převzaly.
21. listopadu 2011Schůze věřitelů Bestsportu schválila znalecký posudek vypracovaný společností Ernst&Young, která cenu O2 areny stanovila na nejvýše 1,57 miliardy korun.
16. února 2012Reorganizační plán Bestsportu schválilo jeho představenstvo. Pražský městský soud ale návrh v březnu dvakrát kvůli nedostatkům neschválil. Odvolací Vrchní soud v Praze však toto rozhodnutí koncem června změnil.
19. září 2012Věřitelé společnosti Bestsport schválili způsob, jak firmu očistit od dluhů, jehož součástí bylo ovládnutí firmy věřiteli, skupinami PPF a KKCG. V říjnu postup schválil i Městský soud v Praze.
15. října 2012Skupina PPF prodala svůj poloviční podíl v společnosti Sazka skupině KKCG. Ta se tak stala jediným vlastníkem loterijní firmy.
1. listopadu 2012Majitelem a provozovatelem O2 areny se stala nově založená společnost Bestsport Arena, ovládaná skupinami KKCG a PPF.
Srpen 2013PPF a KKCG podepsaly dodatek ke smlouvě firmy Bestsport Arena, podle kterého skončí jejich společné podnikání kolem Sazky i v případě haly. Tu měl získat partner, který druhému nabídne vyšší částku.
31. října 2013Vypršel termín pro předložení nabídek mezi PPF a KKCG.
12. listopadu 2013Novým většinovým vlastníkem haly se stala skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ta se nedávno dohodla i na odkoupení české pobočky telekomunikační firmy Telefónica, jejíž značku O2 aréna nese.

——————————————————–

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!