Koláček chystá v Praze projekt nového duchovního centra | E15.cz

Koláček chystá v Praze projekt nového duchovního centra

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Duchovní centrum nazvané Sluneční lázně, jehož vybudování v Rytířské ulici v centru Prahy plánuje někdejší těžařský magnát Antonín Koláček, si vyžádá investici kolem tři čtvrtě miliardy korun. Projekt však komplikuje fakt, že památkově chráněné domy patří mezi majetek, který Koláčkovi v souvislosti s kauzou privatizace Mostecké uhelné společnosti zmrazila policie.

„V současné době probíhají přípravná jednání na památkovém a stavebním úřadu. Předpokládáme, že všechna jednání dokončíme tak, abychom nejpozději na začátku příštího roku získali stavební povolení,“ řekl deníku E15 Koláček. Termín zahájení stavby ovšem závisí na tom, kdy policie majetek odblokuje.

Sluneční lázně jsou plánovány v bloku tří barokních domů mezi Rytířskou a Provaznickou ulicí. Objekty mají celkem kolem dvanácti tisíc metrů čtverečních. Dva z nich, které Koláček v roce 2011 koupil za blíže neurčenou cenu od italských investorů, jsou již od devadesátých let prázdné.

Na podzim čeká objekty ještě další fáze archeologického průzkumu. Již nyní se ví, že se pod stavbami skrývají dokonce zbytky středověkých hradeb Prahy. Otevření areálu podnikatel v ideálním případě plánuje na 14. květen 2019. Tedy v den výročí narození Karla IV. Někdejší majitel uhelných dolů již nyní provozuje podobné, avšak menší centrum Maitrea za Týnským chrámem u Staroměstského náměstí. To zůstane v provozu i po otevření Slunečních lázní.

Nově zbudované centrum bude poskytovat pestrou škálu duchovních aktivit včetně seminářů a terapií. Stavební řešení projektu má na starosti architektonické studio P6PA+Architects.

Konec kauzy MUS je v nedohlednu
Olomoucké vrchní státní zastupitelství na případu Mostecké uhelné stále pracuje a rozhodne, jestli budou bývalí manažeři MUS v čele s Antonínem Koláčkem obžalovaní. „Vyšetřování ještě není ukončené a nemohu zatím ani poskytnout datum, kdy by tak mohlo být. V kauze je tolik proměnných, že nechci říkat žádné datum,“ sdělil státní zástupce Petr Šereda. Vyšetřování v Česku by mohlo ovlivnit rozhodnutí odvolacího soudu proti rozsudku soudu ve švýcarské Bellinzoně, kde již byli exmanažeři nepravomocně odsouzeni.

Švýcaři odmítli českou hru na kapitalismus