Kongresové centrum dostane od Prahy 800 milionů. Půjdou na opravy | E15.cz

Kongresové centrum dostane od Prahy 800 milionů. Půjdou na opravy

Pražské Kongresové centrum
Pražské Kongresové centrum
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražští zastupitelé souhlasili s navýšením základního jmění Kongresového centra Praha (KCP) o 800 milionů korun na zhruba 3,6 miliardy korun. Miliony poputují na opravy, vybavení a techniku. K navýšení dojde díky úpisu nových akcií hlavním městem. Transakci bude ještě schvalovat představenstvo a valná hromada.

Navýšení základního jmění si vyžádalo ministerstvo financí na základě akcionářské smlouvy - stát se stal v závěru loňského roku majoritním vlastníkem Kongresového centra, když upsal akcie za dvě miliardy korun. Z těchto peněz centrum zaplatí 16. dubna svůj dluh.

Po zaplacení dluhů se základní jmění o dvě miliardy opět sníží. Vnitřní dluh dosahuje podle odhadu vedení centra až půl miliardy korun.

Vedení Kongresového centra chce začít s prvními opravami letos. Jako první mají přijít na řadu nákupy chybějícího vybavení, úpravy podhledů nebo oprava zastaralé kotelny. Další peníze půjdou na opravu technologického zázemí včetně audiovizuální techniky, do obnovy elektrických rozvodů nebo do úpravy interiérů, centru totiž chybí výstavní prostory. Investice půjdou také do energetického fungování budovy.

Kongresové centrum se od roku 2000 dostalo do dluhu zhruba čtyři miliardy korun. Ručitelem byl stát, centrum si totiž půjčilo na rekonstrukci kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Polovinu půjčky firma sama splatila.

Dalších 1,85 miliardy korun v uplynulých týdnech zaplatil stát, když vstoupil do majetkové struktury organizace. Centrum ročně vykazuje zisk zhruba 60 milionů korun.

Autor: ČTK, čap