Krnáčová ohlídá Kongresové centrum, pro Babiše | E15.cz

Krnáčová ohlídá Kongresové centrum, pro Babiše

Kongresové centrum Praha
Kongresové centrum Praha
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Repro Strategie

Hana Boříková, Tereza Čapková

Share on Facebook Messenger
Neuplynul ani rok od doby, kdy se bývalý pražský radní Václav Novotný (TOP 09) tetelil radostí, že se podařilo vyřešit minulost miliardami dluhů obtěžkaného Kongresového centra Praha. A všechno je jinak. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si totiž všiml, že jeho předchůdce poslal do nuselského mogulu dvě miliardy a státu z toho nic moc nekouká. Teď se zdá, že se rozhodl „lidojem“ na Vyšehradě zahrnout do svých plánů. „ANO má pražskou primátorku, takže konečně dojde k synergii,“ pravil Babiš.

Jak známo, ministr financí mluví často rychle a víc než by měl, ale nikdy úplně do větru. Ministerstvu financí se již delší dobu nelíbí pravomoci, kterými disponuje u Kongresového centra Praha (KCP) jeho menšinový vlastník - pražská radnice. Novotnému se totiž minulý rok povedlo dojednat s dočasným ministrem financí Janem Fischerem docela dobrý obchod a výhodnou akcionářskou smlouvu – stát zatáhl téměř dvoumiliardovou sekeru, která zbyla po rekonstrukci centra pro zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000 Praze.

Stát za obligace splatné tento rok pouze ručil. Výměnou za miliardy získal 54,4 procenta, město poslalo na účet kongresového centra 800 milionů a ponechalo si 45,6 procenta. Ty měly posloužit jako základ pro zásadní rekonstrukci a dostavbu centra, které se může pochlubit tak maximálně úžasným výhledem na metropoli a dobře ozvučeným sálem. Na investice totiž posledních patnáct let, kdy se každoročně před splátkou dalších půjček potácelo před krachem, nezbylo. Hotovo mělo být do konce roku 2017.

Pakul, kde řečnil Husák a Břežněv, ale i Obama, nebo Dalajláma, kde KSČ hlasovala o perestrojce a zpíval i Bob Dylan, měl být konečně cool. Praha se měla díky tomu stát vyhlášenou kongresovou destinací.

Pakul si ohlídá Krnáčová

Babiš psal už primátorovi Tomáši Hudečkovi, že by rád posílil postavení státu a změnil dojednanou a odsouhlasenou akcionářskou smlouvu. Bývalí pražští zastupitelé už většinu požadavků úřadu odmítli, teď si ale centrum pod sebe převzala nová pražská primátorka z hnutí ANO, Adriana Krnáčová. Jako jedinou společnost, kde má účast město. To, že KCP přejde pod ANO, si hnutí vyžádalo už při podpisu koaliční smlouvy se svými partnery ČSSD a Trojkoalicí.

„V době vyjednávání koalice bylo dohodnuto, že KCP bude vyčleněno z mých kompetencí a přejde pod pravomoci hnutí ANO,“ potvrdil radní Jan Wolf (Trojkoalice, KDU-ČSL, SZ), který má na starosti kulturu a výstavnictví. V současnosti se chystá podle informací z magistrátu primátorka setkat s vedením KCP i zástupci ministerstva financí. Zahájení nových jednání potvrzuje i ministerstvo.

Ministerstvo financí bude samozřejmě hledat způsob, jak zajistit návratnost této investice a efektivně přitom využít potenciál, který je spojen například se strategickou polohou KCP

„Změna akcionářské smlouvy včetně stanov bude předmětem nových jednání mezi akcionáři. Ministerstvo financí bude samozřejmě hledat způsob, jak zajistit návratnost této investice a efektivně přitom využít potenciál, který je spojen například se strategickou polohou KCP,“ uvedl mluvčí financí Radek Ležatka.

Nastavět, nebo prodat?

Babišovi je jasné, že kongresové centrum není žádná zlatá slepice. A evidentně nemá rád, když majetek nic nenese. „Je potřeba říci, co s kongresovým centrem dál. Jestli se na něm dá například nastavět dvacet pater jako má protilehlá Corinthia a sestěhovat tam třeba úředníky z budov z centra města a ty prodat nebo jestli prodat kongresové centrum. Principielně by měl stát takto přemýšlet. Já si myslím, že Praha má kongresových sálů dost,“ soudí.

Pakul se evidentně stal součástí jeho širší úvahy o tom, jestli je efektivní, že státní úřady sídlí na těch nejlukrativnějších adresách nebo by bylo lepší je předhodit trhu a pořídit si něco na způsob vládního městečka. „Proč má být ministerstvo pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí. Tam by byl třeba pěkný obchoďák Harold's. Je absurdní, že v našem domě na Náměstí republiky sídlí úřad Brandýsa nad Labem,“ rozvíjí myšlenku.

Prodej tohoto objektu, od kterého si slibuje 700 milionů, už ostatně Babiš ohlásil. Ani KCP ve skutečnosti není žádná chudinka. Jeho součástí je osmipatrová administrativní budova Business Centra Vyšehrad, čtyřhvězdičkový hotel Holiday Inn (jeho provozovateli Praha loni vyplatila 80 milionů, aby se vzdal dlouhodobé nájemní smlouvy, která vypadala výhodně především pro něj – pozn. red.) a přilehlé pětihektarové pozemky na pankrácké pláni, které před lety poradenská firma ocenila na 685 milionů korun. Celkový výnos z těchto aktiv odhadla až na 2,7 miliardy.

Když se město před dvěma lety pokusilo tyto nemovitosti prodat a centrum pronajmout, aby mohlo splatit dluhy, společnosti Penta a Zátiší Group nabídly 1,2 miliardy. S prodejem ovšem nesouhlasil tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), takže spadla pod stůl.

Nedělejte to!

V případě, že by teď město na požadavky ministerstva přistoupilo, zhorší bezdůvodně svou pozici, upozorňuje bývalý radní Václav Novotný. Přesun kompetencí by se podle něj musel notifikovat u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který vstup státu do KCP schválil, a kvůli nedovolené podpoře zřejmě také u Evropské komise.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.