Londýnský trh s kancelářemi ustrnul, prodalo se nejméně budov za dvacet let

Londýnský Millennium Bridge, na pozadí City of London

Londýnský Millennium Bridge, na pozadí City of London Zdroj: Reuters

Kancelářské nemovitosti v posledním čtvrtletí loňského roku v Londýně prakticky neměnily majitele. Na vině byl hospodářský plán nyní již bývalé britské premiérky Liz Trussové, který vyvolal prudký růst nákladů na úvěry, píše Bloomberg.

V posledních třech měsících roku 2022 v Londýně změnily majitele kancelářské budovy za 400 milionů liber (10,8 miliardy korun). Oproti předchozímu čtvrtletí je to pokles o 88 procent, uvádí společnost CoStar Group. Šlo o větší propad obchodování, než jaký přinesla finanční krize roku 2008 nebo koronavirové uzávěry uplynulých let.

Trh tak reagoval na návrh Trussové na rozsáhlé snižování daní, který vyvolal paniku ohledně udržitelnosti britských veřejných financí. Trussová vydržela v úřadu jen týdny a její nástupce Rishi Sunak daňový plán své předchůdkyně zavrhl.

Z(a)tracená čísla: Tortura české výplatnice

Video placeholde
• Videohub

Propad trhu je viditelný i z dalších srovnání. V prvním čtvrtletí roku 2022 se prodaly kanceláře v Londýně za 6,4 miliardy liber, tehdy totiž investoři počítali s mírným růstem nájmů. V tomto ohledu se ale situace během roku změnila. I dlouhodobý průměr za posledních 20 let ale podle dat CoStar Group dosahuje 3,5 miliardy liber v hodnotě uzavřených transakcí za čtvrtletí.

Podobně jako v Londýně obchody s komerčními nemovitostmi, tedy kancelářemi, nákupními centry či s průmyslovými areály, slábly v loňském posledním čtvrtletí i ve Francii. Klesly o polovinu na 5,4 miliardy eur. V Paříži objem transakcí klesl o 62 procent na 2,5 miliardy eur.

Výrazným otřesem prochází i český trh s komerčními nemovitostmi. Podle realitních poradců, které oslovil deník E15, letos nastane nejsilnější tlak na snižování cen od vypuknutí finanční krize v roce 2008. V některých případech budou prodávající nuceni slevit až o třetinu.