Ministerstvo zkoumá hotové dálnice, jde o miliardy | E15.cz

Ministerstvo zkoumá hotové dálnice, jde o miliardy

Mýtná brána na plzeňské dálnici D5 u Berouna.
Mýtná brána na plzeňské dálnici D5 u Berouna.
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

sin

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo životního prostředí zpětně přezkoumává 23 dopravních staveb. Jde o reakci na novou podobu zákona o posuzování vlivu staveb na životní prostředí a úředníci zkoumají, zda skutečná podoba staveb odpovídá původní dokumentaci.

Podle nové úpravy je totiž dokumentace pro stavebníka závazná. Povinnost zpětné kontroly vyplynula z požadavků Evropské komise, která by při neuposlechnutí mohla stopnout proplacení dopravních projektů z fondů EU v hodnotě kolem padesáti miliard korun.

„Velmi reálně nám hrozilo riziko zastavení financování projektů, Česko od toho bylo několik dní,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Závěry projektů chce mít jeho rezort do poloviny července. V hledáčku má mimo jiné pražský okruh, rychlostní silnici R7 u Chomutova, na železnici jde například o plzeňské nádraží nebo přestavbu stanice Hostivař v Praze.

„Počítáme s tím, že se mohou vyskytnout požadavky na dodatečné ekologické kompenzace,“ doplnil ministr dopravy Dan Ťok. Ty mohou mít podobu nových protihlukových stěn nebo valů právě na pražském okruhu. Nová zákonná úprava platí od dubna, ačkoli Brusel na nezákonnost starých pravidel upozorňoval deset let.

Autor: sin