Na český trh vstupuje jedna z největších světových realitek | e15.cz

Na český trh vstupuje jedna z největších světových realitek

Daniel Novák

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Advokátka působící ve vedení Muzea Kampa uvádí do České republiky významného světového hráče na trhu realitních kanceláří. V Česku již působí řada velkých konkurentů.

Realitní boom přilákal do Prahy dalšího velkého hráče z řad realitních sítí. Je jím jedna z největších světových realitních kanceláří Keller Williams. Síť založil v americkém Texasu před více než třiceti lety americký byznysmen Gary Keller.

„Keller Williams Czech Republic oficiálně zahajuje svoji činnost 4. června představením společnosti v rezidenci amerického velvyslance v Praze za jeho účasti,“ uvedla zástupkyně franšízy pro Českou republiku Mária Lazarová.

Franšízu Keller Williams pro Českou republiku získala společnost Austin Street. V ní má většinový podíl právnička Jana Hrstková. Ta mimo jiné působí ve správní radě Muzea Kampa - Nadaci Jana a Medy Mládkových.

Keller Williams působí podobně jako další velcí konkurenti celosvětově. V jedenatřiceti zemích má 940 poboček se 181 tisíci makléři. Na českém trhu plánuje pokrývat všechny segmenty, od luxusních bytů až po běžné nemovitosti.

Americká realitka přichází do České republiky v době, kdy na tuzemském trhu působí již řada dalších velkých konkurentů. A to včetně zahraničních. Podle předního českého odborníka na franchising Jaroslava Tamchyny proto nebude mít start jednoduchý.

„Před deseti lety zde bylo šest známých amerických realitních franšíz a na trhu dnes zůstaly tři. Pokud Keller Williams nepřinese zásadní technologický postup a styl práce, její vstup a růst na přeplněném a zralém českém trhu s jinými pravidly prodeje než v USA bude velmi velmi obtížný,“ komentoval Tamchyna z Českého institutu pro franchising.

Průkopníkem na českém trhu byla původem americká síť Re/Max, kterou má v Česku pod sebou byznysmen David Krajný. Další velkou realitní franšízu Century 21 ovládá investor Robert Schönfeld.

Realitní podnikatelka Ilona Mančíková zase loni v České republice odstartovala působení realitní kanceláře Sotheby´s International Realty zaměřené na luxusní nemovitosti. Z čistě domácích sítí se bude muset nový hráč vypořádat s konkurencí významných realitek typu M&M reality nebo Realitní kanceláře Sting.

Ne všem zahraničním franšízám se však vstup na český trh bezezbytku povedl. Žádné známky aktivity již nejeví tuzemská pobočka jiného amerického realitního obra Coldwell Banker. V letech krize dlouho stagnovala síť Era, která má rovněž původ v USA. Po změně majitele franšízy ale v posledních letech znovu roste.

Newslettery