Nájemní bydlení se vrací. Trh zaplavují činžovní byty, Češi si nemovitosti častěji pronajímají | E15.cz

Nájemní bydlení se vrací. Trh zaplavují činžovní byty, Češi si nemovitosti častěji pronajímají

ČTK, dnv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Počet dostupných bytů pro dlouhodobé nájemní bydlení se v Praze na konci druhého čtvrtletí meziročně zdvojnásobil, vyplývá z dat realitní skupiny Trigema. Pokračoval totiž příliv bytů Za uplynulý kvartál se do pronajatých domů a bytů přestěhovalo skoro 50 procent více Čechů než loni touto dobou, uvádí portál Bezrealitky.cz

"S ohledem na zamrzlý turistický ruch v Praze se část majitelů bytů, kteří měli byty určeny ke krátkodobým pronájmům, rozhodli poskytnout je k nájmům dlouhodobým. Lze ale očekávat, že minimálně část těchto pronajímatelů se ke krátkodobému pronajímaní svých nemovitostí časem opět vrátí. Příjmy z nich bývají vyšší, než je tomu u dlouhodobých pronájmů," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Trend potvrzuje také portál Bezrealitky.cz. „Počet napřímo pronajatých bytů se ve druhém kvartálu přiblížil 13 tisícům. To je skoro o polovinu více než před rokem a o 40 procent více než na začátku roku. Důvodů je několik. V první řadě se kvůli omezením výrazným způsobem zvýšila dostupnost bydlení na největším trhu, tedy v hlavním městě,“ sdělil Hendrik Meyer, generální ředitel Bezrealitky.cz.

Meziročně klesly nájmy podle Trigemy ve všech pražských městských částech, byť v Praze 5 a Praze 9 by se dala situace označit za stagnaci. Nejvíce, o 11,5 procenta, se nájemné snížilo v Praze 1. Následovala Praha 7 s poklesem o 5,8 procenta.

„Pochopitelně jsme očekávali, že pražské ceny vlivem situace poklesnou. Pád je však výraznější, než byly naše předpoklady. Aktuálně se pražský byt průměrně pronajímá za 276 namísto původních 290 korun na metr z počátku roku, medián je však ještě nižší,“ dodal Meyer z Bezrealitky.cz

Nejvíce bytů nabízených k pronájmu je podle Trigemy dvoupokojových. Jejich podíl byl ke konci června více než dvě pětiny. Na jednopokojové a třípokojové byty připadla shodně zhruba čtvrtina. Následovaly čtyřpokojové byty s podílem 7,5 procenta. Průměrná výměra pronajímaného bytu je nyní necelých 69 metrů čtverečních.

Situace na nájemním trhu podle Meyera z Bezrealitky.cz mimo jiné na čas zbrzdí odliv Pražanů do levnějších středních Čech. 

Autor: ČTK, dnv