Nejvyšší budova v Česku bude mít 139 metrů. Podívejte se | E15.cz

Nejvyšší budova v Česku bude mít 139 metrů. Podívejte se

Prague Eye, mrakodrap
Prague Eye, mrakodrap
• 
ZDROJ: vizualizace PPF

Denisa Novotná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mrakodrapy na pražském Chodově, které mají být vůbec nejvyšší v Česku, dostaly jméno a podobu. Kancelářská dvojčata Prague Eye Towers, která chce vybudovat skupina PPF, se mají vyšplhat až do výšky 139, respektive 128 metrů. Dosud nejvyšší budova City Tower na Pankráci měří 109 metrů.

Podle dokumentace, kterou investor včera předložil k posouzení vlivu stavby na životní prostředí, bude mít Východní věž celkem 32 nadzemních podlaží, Západní o tři méně. Obě budovy zaplní výhradně kanceláře s doplňkovými stravovacími provozy.

„Typická patra jsou navržena pro jednoho až čtyři nájemce po 250 metrech čtverečních,“ uvádí se v projektu. Pracovat zde má celkem na pět tisíc lidí. „Mnohá významná evropská města mají na periferii ,strážní‘ věže nebo ,koridory‘ věží. Urbanistické řešení Prague Eye Towers sleduje tento evropský vzor,“ zdůvodňuje záměr investor. Ten chce začít stavět už na jaře 2012, věže mají stát do léta 2015.

PPF připravuje stavbu výškové budovy, která se stane její vlajkovou lodí v Česku, už několik let. V roce 2008 přišla se studií, která počítala s jednou 190 metrů vysokou věží o 42 podlažích. Loni se rozhodla pro dva o něco nižší objekty. Jejich současná podoba je dílem ateliéru CMC Architects.

Prague Eye, mrakodrapAutor: vizualizace PPF
Pohled od příjezdu do Prahy po D1

Projekt PPF není jediným chystaným megalomanským záměrem na Jižním Městě. Má však vzhledem k jasné totožnosti a síle investora největší šanci, že bude v příštích letech skutečně realizován. S plánem na výstavbu nejvyšší budovy v Česku přišla před dvěma lety neznámá společnost Melit, která má údajně patřit skupině izraelských investorů. U stanice metra Háje chce v rámci rozsáhlého projektu Porto Háje postavit 120metrový věžák.

Další firma s utajenou vlastnickou strukturou Tweelingen loni předložila návrh na výstavbu 23patrové komerční budovy u Litochlebského náměstí. Výškovou dominantu o 15 podlažích chystá také společnost Reflecta Development v rámci svého projektu Nový Opatov. Zatím nejvyšší rozestavěnou budovou v tuzemsku je brněnská AZ Tower se 30 podlažími, rostoucí do výšky 111 metrů.

Prague Eye, mrakodrapAutor: vizualizace PPF
Pohled od nákupního centra Chodov

Autor: Denisa Novotná