Němci postaví u Stříbra obří nákupní centrum, zaměstná 700 lidí | E15.cz

Němci postaví u Stříbra obří nákupní centrum, zaměstná 700 lidí

Vizualizace projektu Outlet Benešovice
Vizualizace projektu Outlet Benešovice
• 
ZDROJ: www.bohemia-village.eu

Daniel Novák, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obří nákupní centrum za necelé dvě miliardy korun vznikne do jara 2015 na katastru obce Benešovice u dálnice D5 Plzeň - Rozvadov. Devět kilometrů od Stříbra, kde je oblast s nejvyšší nezaměstnaností v Plzeňském kraji, by tak do roku 2017 našlo práci 710 lidí.

O záměru výstavby centra již dříve server E15.cz informoval. Obec bude mít koncem ledna nový územní plán, v němž bude schválené 15hektarového území jako obchodní zóna. Poté německý investor stavby, který už dokončuje projekty, požádá o územní rozhodnutí.

„Přípravné práce pokračují bez problémů. Čeká se na schválení územního plánu,“ uvedl starosta Benešovic Miroslav Janča. Obec už připravila pozemky pro přivaděč vody z Vrbic, protože v místě nebyl dostatek vody.

Investorem projektu Outlet Benešovice, který je ve studii pojmenovaný jako Bohemie Village, je podle Janči německá firma za níž stojí sdružení kanadských hokejistů, které v ČR zastupuje firma Smile Department Stores, jež už jedná s obcí přes rok. Do letošního prosince chce postavit polovinu komplexu a zaměstnat 390 lidí. Zbytek plánuje otevřít v srpnu 2017.

Obchodní komplex má prodávat veškeré druhy zboží, ale hlavně oblečení. „Ve studii je navrženo 150 přízemních prodejen s plochou 100 m2 do 2500 m2 uličního typu, inspirované lázeňskými kolonádami,“ řekl Janča. V plánu jsou letní i zimní zahrady, ledová plocha, školka, dětská hřiště, skatepark, čerpací stanice na benzin i plyn.

„Projekt by výrazně pomohl rozšířit nabídku práce na Tachovsku, kde je dlouhodobě největší nezaměstnanost v Plzeňském kraji. S tím počítá také krajský úřad,“ uvedl Janča. Obec bude mít podle něj také větší peníze z daňových odvodů pracovníků v outletu.

V Benešovicích měla původně vzniknout pátá průmyslová zóna na úseku D5 z Plzně do Rozvadova. Jedna je za Plzní u Nýřan, další v Ostrově u Stříbra, třetí CTPark v Boru a čtvrtou Vysočany u hranic. Plochu v Benešovicích vlastnil rakouský investor, který tam chtěl ještě před čtyřmi lety postavit výrobní a logistický areál. Vinou krize ale od záměru ustoupil a pozemky prodal německému investorovi. Ten chtěl původně outlet postavit v bavorském Waidhausu, těsně za přechodem Rozvadov, a poté ve Dvorci u Přimdy. Nakonec zvítězily Benešovice se 186 občany, které už kvůli projektu připravují prvních 13 parcel pro rodinné domky.

V Česku se zatím outletům nedaří

V Česku zatím fungují jen dvě větší outletová centra: pražská Fashion Arena a Freeport v Hatích u Znojma. Jejich majitelé si za minulý rok pochvalovali růst tržeb.

Další outletové projekty ale stíhá smůla za smůlou. Plán společnosti Credit Finance Group, dříve známé jako Devo Group, vybudovat velký outlet Exit 66 u dálnice D1 na Benešovsku, zamrzl krátce po zahájení výstavby v roce 2007. Nyní je na místě jen zarostlá betonová kostra budovy bez brzké šance na oživení.

Zato outletové centrum Galleria Moda v Praze nedaleko ruzyňského letiště developer dostavěl. Vzápětí ale v roce 2010 zkrachoval a z obchodního centra se stal dům duchů. Konkurz protahovaly hlavně spory věřitelů. Nyní se však konečně dohodli na prodeji areálu neznámé společnosti Dreitonel, která za něj zaplatila 368 milionů korun. Nad jejími plány s centrem ale visí otazník, kontakt na firmu k dispozici není.