Objem veřejných zakázek na stavební práce klesl o třetinu | E15.cz

Objem veřejných zakázek na stavební práce klesl o třetinu

oprava dálnice D1
oprava dálnice D1
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Objem veřejných zakázek na stavební práce od ledna do listopadu loňského roku meziročně klesl o 31,5 procenta na 85 miliard korun. Počet výběrových řízení se snížil o 33 procent na 2164. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.

„Klesající počet veřejných zakázek nás nepřekvapuje. Je odrazem současné legislativy, která má přes všechny proklamace o podpoře hospodářského vývoje a konkurenceschopnosti spíše restriktivní dopad na přípravu staveb, výběrová řízení a jejich realizaci,“ uvedl generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát.

Skupina Metrostav v současné době dosahuje již přes 30 procent výkonů v zahraničí, podle Piláta tak může srovnávat. „Zatímco za hranicemi cítíme chuť a snahu investovat a využívat evropské dotace, u nás si to sami komplikujeme. A dosavadní návrhy nového zákona o zadávání veřejných zakázek bohužel nepřinášejí zlepšení,“ dodal Pilát.

Od ledna do listopadu veřejní investoři zadali konkrétním dodavatelům 5610 zakázek v hodnotě 108 miliard korun

Jen v listopadu veřejní investoři vyhlásili 127 výběrových řízení za 7,3 miliardy korun. Objem se meziměsíčně zvýšil o 13,5 procenta, meziročně však o 8,2 procenta poklesl. Co se týče počtu zakázek, je tento pokles více než třetinový.

„Největší stavební zakázku vypsala v listopadu Správa železniční dopravní cesty. Jedná se o soutěž na optimalizaci traťového úseku mezi Prahou - Hostivaří a Prahou - hlavním nářadím v celkové hodnotě 3,6 miliardy korun,“ doplnil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Od ledna do listopadu veřejní investoři zadali konkrétním dodavatelům 5610 zakázek v hodnotě 108 miliard korun. Počet meziročně vzrostl o šest procent, hodnota naopak o 1,9 procenta poklesla. Některá zadávací zařízení stále probíhají, proto lze očekávat, že v následujících měsících budou data ještě aktualizována.

Autor: ČTK