Polovinu nových bytů kupují singles, tvrdí developer | E15.cz

Polovinu nových bytů kupují singles, tvrdí developer

Projekt Čakovický park
Projekt Čakovický park
• 
ZDROJ: Cakovicky park

vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polovina lidí, kteří si pořizují nové bydlení, jsou takzvaní singles, tedy lidé žijící samostatně bez partnera. Přibližně 30 procent tvoří manželské páry, zbytek připadá na nesezdané dvojice. Zhruba tři čtvrtiny přitom využívají k financování bydlení hypoteční úvěr. Vyplývá to z údajů developerské společnosti M&K Development.

„Ve třech etapách výstavby našeho pražského projektu Čakovický park jsme od roku 2012 dokončili a předali 285 bytů, poměr mezi těmito třemi skupinami klientů se přitom mění jen o jednotky procent,“ říká vedoucí obchodního oddělení M&K Development Šárka Kloučková.

Z bytů dokončovaných letos ve třetí etapě projektu si podle Kloučkové z 52 procent rozebrali právě singles, manželských párů byla necelá třetina a zbytek připadl na nesezdané dvojice.

„Na hypotéku kupovalo nové byty v jednotlivých etapách projektu Čakovický park v průměru 72 procent klientů,“ dodává Kloučková s tím, že část nákupů připadá i na nebytové prostory. Těch ale firma nabídla jen 400 metrů čtverečních.

Fenomény singles a mingles

Podle posledního sčítání lidu, domů a bytů z roku 2011 se za 15 let počet singles zvýšil až pětkrát. Český statistický úřad spočítal, že je jich celkem 1,5 milionu. Doháníme tak západoevropské země jako je Velká Británie, Nizozemsko, Francie nebo sousední Německo a Rakousko.

Vedle „single“ života se i u nás objevuje fenomén mingles. Mingles na rozdíl od singles partnera mají, jen s ním z různých důvodů nechtějí žít. Často uvádějí, že společnou domácnost považují za nudný stereotyp, který může být překážkou vztahu.

Největší poměr lidí, kteří preferují bydlení bez partnera, je v Pardubickém kraji, a to 21 procent. Vysoký podíl singles či mingles najdeme také v Jihočeském kraji, kde tvoří 17 procent. V Praze podle statistiků žije tímto způsobem každý desátý člověk.

Singles a mingles – nový cíl developerů

Autor: vag