Praha 4 privatizuje, podle opozice jde o hokynářskou dražbu | E15.cz

Praha 4 privatizuje, podle opozice jde o hokynářskou dražbu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

Tereza Čapková

Městská část Praha 4 se pustila do další vlny privatizace. Radnice dala na konci loňského roku lidem možnost odkupu bytů ve více než stovce domů, vybere z nich ale jen 11 „šťastných“. Těch, kteří nabídnou nejvíc. Podle místní opozice jde o hokynářskou dražbu bez předem daných pravidel.

Městská část nabídku zveřejnila celkem ve 108 domech. „Do 20. prosince 2012, tedy do konce lhůty pro podání, jsme obdrželi 74 nabídek,“ sdělil mluvčí městské části Praha 4 Jiří Bigas.

Radnice podle Bigase zatím neotevřela obálky s nabídkami, a tak neví, které domy se privatizace zúčastnily a kolik jejich obyvatelé za metry čtvereční nabídli. Zatím není jasné ani to, které domy nakonec radnice vybere. „Údaj o počtu vybraných domů budeme znát až po rozhodnutí zastupitelstva po 18. dubnu,“ sdělil serveru E15.cz mluvčí.

Privatizace už od svého vyhlášení budí vášně u opozice. Podle zastupitele za Stranu zelených Petra Štěpánka byla ve všech předcházejících vlnách pravidla privatizace předem schválená a legitimní nájemníci potom byt privatizovali za cenu nižší než tržní.

„Teď nebylo ani jasné, zda se nejvyšší nabídka týká součtu celého domu nebo průměru nabídek za byty. Není vůbec jasné, jak budou zohledňovat provedené úpravy v bytech a nikdy neodpověděli, jak naloží s takzvaným prvním nájemným, které šlo někdy do desítek až stovek tisíc korun,“ poznamenal Štěpánek.

Podle Bigase je hlavním kritériem výběru kladná odchylka mezi cenou nabídnutou nájemci za metr čtvereční bytové jednotky a cenou stanovenou odborným vyjádřením znalce a za podmínky zájmu nejméně 65 procent oprávněných nájemců.

Kabický: Za nakládání s majetkem nesou plnou odpovědnost městské části

Za současným provedením privatizace stojí podle Štěpánka bývalý radní pro majetek a současný starosta městské části Pavel Caldr (ODS). „Vyvolali poptávku po privatizaci ve více než stovce domů a uspokojí jen maximálně 11 domů. To vidím jako zásadně nemravné a politicky chybné,“ myslí si Štěpánek. K privatizaci navíc podle něj radnice oslovila domy, kterým dříve její představitelé řekli, že do privatizace nepůjdou. „A naopak v domech, kde s privatizací počítali, teď musí dražit a nemají vůbec jisté, že uspějí,“ upozornil.

Pražský magistrát se ke způsobu privatizace staví neutrálně. Podle náměstka primátora Ivana Kabického městské části při nakládání se svěřeným majetkem vystupují v právních vztazích svým jménem a nesou plnou odpovědnost, která z těchto vztahů vyplývá.

„Celý proces prodeje bytových domů či bytových jednotek včetně finančních podmínek se řídí pouze pravidly schválenými zastupitelstvem městské části Praha 4, které musí vycházet z platných legislativních norem. Stanovení postupu v procesu privatizace je tedy plně v odpovědnosti příslušné městské části,“ uvedl náměstek.

:

Autor: Tereza Čapková
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.