Praha 7 koupila sídlo od firmy z daňového ráje. Spojení s Českem prý nemá | E15.cz

Praha 7 koupila sídlo od firmy z daňového ráje. Spojení s Českem prý nemá

Budova realitní skupiny Hamilton v ulici u Průhonu v pražských Holešovicích
Budova realitní skupiny Hamilton v ulici u Průhonu v pražských Holešovicích
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Radnice Prahy 7 si pro své budoucí sídlo koupila za 89 milionů korun starší budovu v ulici U Průhonu. Prodejcem byla realitní skupina Hamilton. Tu vlastní dvě firmy Hamilton Holdings a Ever Ready Global Development registrované na Britských Panenských ostrovech. V době zjitřených vášní kolem daňových rájů si proto vedení Holešovic nechalo sdělit, ke komu vlastně suma za nemovitost nakonec přiteče.

“Konečnými vlastníky Hamilton Holdings a Ever Ready Global je několik trustových společností vystupujících jménem jednotlivých občanů/investorů, kteří jsou residenty Evropské unie. Žádný z nich není občanem České republiky a ani není ve vztahu k jakémukoli představiteli města Prahy,” ujišťuje ředitel JF Hamilton Real Estate Paul Fogo. Dopis poslaný starostovi Prahy 7 Janovi Čižinskému má server E15.cz k dispozici.

Holešovická radnice plánuje do nového sídla celkovou investici čtvrt miliardy korun. Na rekonstrukci vyhlásila architektonickou soutěž. Na plochu kolem 2500 metrů čtverečních umístí dvě stovky úředníků. Stávající sídlo na nábřeží Kapitána Jaroše městské části nepatří a musí se vystěhovat.

Developerští nápadníci

Praha 7 kvůli tomu měla v minulých pěti letech řadu developerských nápadníků. Skupina PPF se radnici snažila získat pro své nové kancelářské centrum ArtGen na Argentinské ulici. Do Parkhotelu u Veletržního paláce se úředníky zase pokoušel nalákat jeho tehdejší vlastník Luděk Sekyra.

Hned za Parkhotelem se o sídlo městské části ucházel developer Lordship do projektu Palác Stromovka, o jehož podobu se aktuálně radnice s investorem lopotně handrkuje. Developerská firma Orco přesvědčovala městskou část pro nastěhování do funkcionalistické budovy někdejších Elektrických podniků hned na Vltavské. Po letech nadbíhání se městská část letos rozhodla pro akvizici domu v ulici U Průhonu.