Praha řeší Palmovku. Zvažuje stavbu bytů i pomník Bohumila Hrabala | E15.cz

Praha řeší Palmovku. Zvažuje stavbu bytů i pomník Bohumila Hrabala

Michal Kalina

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zanedbanou lokalitu pražské Palmovky čekají změny. Soukromý investor se chystá stavět byty na místě dosluhujícího autobusového nádraží a počítá i s připomínkou slavného místního obyvatele, spisovatele Bohumila Hrabala. Nedaleké prázdné pozemky chce zase revitalizovat hlavní město.

Kvůli nevyužitým pozemkům za nedostavěnou novou radnicí Prahy 8 město připravuje memorandum s vlastníkem, Dopravním podnikem hl. m. Prahy, další pozemky patří městu přímo. Původně se počítalo s jejich využitím pro dostavbu budovy, nyní přišel ke slovu jiný plán.

„Je to území, na kterém by mohla být městská bytová výstavba. Chceme připravit malou obytnou čtvrť s občanskou vybaveností,“ poodhalil možnosti náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).

O využití bude podle něj jednat Praha s městskou částí, projekt by měla mít na starost čerstvě založená Pražská developerská společnost. Jednou z možností je spolupráce se soukromým developerem.

Výrazně dále je s přípravou projekt s názvem One Palmovka, který má vyrůst přímo nad stanicí metra Palmovka na místě autobusového nádraží.

Nabídne kolem 300 bytů a šest tisíc metrů komerčních prostor. Investor, společnost Akvo Praha (Landia Management a Medina Finance Ltd.), počítá se získáním územního rozhodnutí na jaře příštího roku.

Prohlédněte si fotogalerii:

„Projekt má platné územní rozhodnutí. Přesto jsme se rozhodli jít do vydání nového, aby celý projekt více reflektoval místotvornou funkci Palmovky. Jsme si vědomi, že se náš projekt stane akcelerátorem proměny celé lokality,“ sdělil Kamil Hošták z Landia Management.

Součástí dohody s Dopravním podnikem, který investorovi před lety odprodal pozemky, je vybudování nového dopravního terminálu a manipulačních stání na okraji Prahy, které by kapacitně nahradily stávající nádraží. Autobusy a případně i bateriové trolejbusy by nově na Palmovku pouze zajížděly po kolejích.

Tento a příští týden proběhnou k nové podobě Palmovky a náměstí Bohumila Hrabala odborná setkání. Mají se věnovat charakteru a náplni prostranství a také uměleckému ztvárnění Hrabalova odkazu. Zúčastní se jich mimo jiné zástupci magistrátu, Prahy 8, Institutu plánování a rozvoje a Galerie hlavního města.

O tom, jaká by byla vhodná připomínka oceňovaného spisovatele, který má nyní na místě svého domu betonovou zeď s hrabalovskými ilustracemi, může veřejnost hlasovat do konce května na stránkách palmovkated.cz.

Na podzim by se pak měla konat odborná soutěž o nejlepší podobu umělecké instalace. Tu by měl za podpory magistrátu financovat investor a následně příslušný pozemek převést na město.