Praha s prodejem pozemků neuspěla | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Praha s prodejem pozemků neuspěla

Praha s prodejem pozemků neuspěla
Magistrát hlavního města Prahy
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Denisa Novotná

O volné městské parcely, které Praha nabídla na realitních serverech, není zájem. Radnice loni na podzim inzerovala výběrová řízení na prodej sedmi pozemků. Žádný však nenašel nového majitele.

„Ve dvou případech se přihlásilo po jednom zájemci, na ostatní výběrová řízení nepodal nabídku nikdo a byla zrušena,“ řekla deníku E15 radní pro majetek Aleksandra Udženija. Pražská radnice si od prodeje těchto pozemků slibovala zisk přes 350 milionů korun. Celkem město plánovalo, že touto cestou postupně zpeněží nepotřebné nemovitosti v hodnotě až ke dvěma miliardám korun.

„Současná situace na realitním trhu prodeji nepomáhá,“ dodává Udženija. Navíc mnoha developersky atraktivních pozemků se už město zbavilo v minulosti, aniž by vypsalo veřejnou soutěž. Praha přesto zvažuje prodej pozemků v opakované nabídce.

Radní teď zvažují, zda prodat dva pozemky, o něž je zájem. „Uvažujeme, zda nabídku zopakovat, aby se přihlásilo víc kupců. Chceme být co nejtransparentnější,“ uvedla Udženija. Volné parcely o ploše tří tisíc metrů čtverečních u Strahovského tunelu na Smíchově chce koupit firma Walter Residential ze skupiny Penta. O menší pozemek na Zbraslavi usiluje soukromá osoba, které patří sousední parcely.

Několikanásobně větší pozemky v Hloubětíně, Bohnicích a Třeboradicích se Praha pokusí prodat v opakované nabídce, kterou spustí zhruba za měsíc. Tentokrát už bez stanovení minimální ceny. „Určitě ale nechceme prodávat pod cenou,“ tvrdí Udženija. Jak už dříve uvedla, město dostává často nabídky nad odkup nemovitostí za cenu nižší, než určí znalecký posudek. To měla spolupráce s realitními servery změnit.

Rada chtěla výnosy z prodeje použít na investice, na něž chybí v napjatém celoměstském rozpočtu peníze, nejčastěji na opravy městských domů, škol nebo sociálních zařízení. Budoucí zástavba na prodaných pozemcích by pak spadala do kompetencí městských částí a stavebních úřadů.

Autor: Denisa Novotná
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!