Projekční firmy nemají na provoz, polovina hledá investora | E15.cz

Projekční firmy nemají na provoz, polovina hledá investora

Projekční kanceláře procházejí hlubokou krizí
Projekční kanceláře procházejí hlubokou krizí
• 

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České projekční společnosti se potýkají s kritickým nedostatkem peněz. Takřka polovina z nich (42 procent) hledá strategického partnera, který by přinesl kapitál k financování provozu, případně i k rozvoji firmy. Vyplývá to z aktuální Studie projekčních společností 2013, kterou dnes zveřejnila analytická společnost CEEC Research.

„Kritický stav oboru projektování staveb a výrazný pokles tržeb, které se v porovnání s předkrizovým obdobím propadly v průměru o 27 procent, se projevily v tom, že firmy začínají mít nedostatek peněz dokonce i pro samotný provoz,“ poznamenal ředitel společnosti CEEC Research Jiří Vacek s tím, že tolik investorů na trhu však není.

Vývoj stavebnictví v Česku a okolních zemích

Vývoj stavebnictví Autor:

Ředitelé sta projekčních společností, jejichž názor studie shrnuje, mají o dalším osudu oboru jasno. Celých 72 procent z nich očekává, že ještě letos zkrachuje každá desátá firma. Problémy budou mít hlavně malé a střední podniky. Ani ty společnosti, které přežijí, to nebudou mít lehké. Šéfové projekčních firem totiž odhadují, že trh projektových prací letos poklesne meziročně o dalších 6,1 procenta. Stabilizace sektoru by mohla nastat nejdříve příští rok.

České stavebnictví se už pět let nachází v krizi. Zatímco ještě v roce 2008 činila stavební produkce 547,5 miliardy korun, za celý loňský rok se prostavělo 424 miliard korun. Od roku 2009 celkem české stavebnictví kumulativně přišlo o 277 miliard korun. Nedostatek peněz způsobil, že začaly krachovat první stavební a projekční firmy.

Autor: ČTK, nos