Realitní boj žene ceny vzhůru, fond KB proinvestoval už tři miliardy | E15.cz

Realitní boj žene ceny vzhůru, fond KB proinvestoval už tři miliardy

Louis Vuitton v Pařížské
Louis Vuitton v Pařížské
• 
ZDROJ: novak tomas/euro

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový realitní fond Komerční banky koupil od nejbohatšího Čecha Petra Kellnera dům v Pařížské ulici i s prodejnou Louis Vuitton. Fond získal nemovitost s výnosem kolem čtyř procent, což je nebývale nízko. Obchod je ilustrací velkého ruchu na tuzemském nemovitostním trhu, kde platí že cena se odvíjí od výnosu nájmu.

„Jednalo se o výjimečnou transakci podpořenou prémiovou lokalitou, prestižním nájemcem, uzavřenými dlouhými nájemními smlouvami a vzácným faktem, že budova v Pařížské ulici byla vůbec k prodeji,“ komentoval obchod Richard Curran, generální ředitel tuzemské části poradenské společnosti CBRE.

Právě v retailu se nejlepší výnosy dostaly v průměru na předkrizovou úroveň. U kancelářských a skladových center se již k této hranici blíží. Podle Currana je však důležité, že trend se týká jen prvotřídních objektů. Zbytek trhu prý na předkrizové úrovni zdaleka není.

Nový fond KB investuje miliardy
Na realitním trhu přibývají hráči. Jedním z posledních je fond Komerční banky. V krátké době už proinvestoval tři miliardy. Kromě budovy v Pařížské ulici (na snímku) získal také kancelářské centrum City Point v Praze na Pankráci a sídlo Fondu životního prostředí. Předpokládaný výnos z akvizic pro investory je kolem pěti procent.

„Místní trh se zahřívá, to je pravda, ale ještě nevykazuje nezdravý průběh. Není to Londýn, kde se některé transakce odehrávají na úrovni výnosu kolem dvou procent,“ uvedl Lukáš Musil, ředitel společnosti RSJ Private Equity, jež spustila jeden z nových realitních fondů. V realitách platí nepřímá úměra.

Podle dalšího aktivního hráče v komerčních realitách Cimexu je stále dosažitelný výnos až na úrovni osmi procent. Posledním oznámeným přírůstkem do dlouhého seznamu letošních realitních transakcí je změna majitele outletového komplexu v Hatích u Znojma. Tamních pětasedmdesát prodejen získala za blíže neurčenou cenu rakouská společnost Fashion Outlet Parndorf, provozovatel stejnojmenného centra v Rakousku.

Curran: Příští rok trh čeká dvě miliardy eur

Loni realitním trhem zamávaly obří transakce s průmyslovými nemovitostmi, letos je hodně v popředí retail. Změna majitele nákupního centra Palladium přinesla rekordní sumu. Podle šéfa poradenské firmy CBRE Richarda Currana kvůli tomu trh v roce 2016 o něco klesne.

Richard CurranAutor: cbre

Přehřívá se realitní trh?

Ne. Po dobu, co zůstane zachován rozumný rozdíl ve výnosech prémiových a sekundárních nemovitostí, trh se přehřívat nebude. Je zde velký přebytek kapitálu a snaha investovat jej do prémiových produktů, což vede k poklesu výnosů.

Ale povaha těchto peněz, pocházejících převážně z penzijních fondů, znamená, že jsou investovány konzervativně a s ohledem na nízkou míru rizika.

Ohrožuje investory pokles nájemného?

Klesající, respektive stagnující nájemné je záležitostí pouze kancelářského sektoru. V průmyslových nemovitostech nejvyšší dosahované nájemné vzrostlo proti minulému roku o čtyři procenta, v maloobchodních sektoru dokonce o deset procent.

Oživení, které již delší dobu zaznamenáváme na trhu průmyslových a maloobchodních prostor, se nyní začíná přesouvat i do kancelářského segmentu a bude nepochybně doprovázeno zvyšováním nájemného.

V průmyslových nemovitostech nejvyšší nájemné meziročně vzrostlo o čtyři procenta, v maloobchodě o deset

Na jaké hodnoty budou výnosy z realitních investic klesat?

Nelze příliš předpokládat, že takzvané prime yieldy v České republice budou dále klesat, s výjimkou případů, kdy jsou nemovitosti pronajaty na velmi dlouhé období a obsazeny nájemníky se silným jménem.

Co se bude na investičním trhu dít v roce 2016?

Předpokládáme, že investiční objem příští rok proti letošnímu roku poklesne. Ale jen kvůli tomu, že se na letošním objemu investic výrazně podílely dvě výjimečně obří transakce, které se nebudou příští rok opakovat. Náš hrubý odhad hovoří o dvou miliardách eur s převažujícím podílem kancelářského sektoru.

Co čilá aktivita na trhu znamená pro poradce?

Nepochybně náš byznys nadále poroste. Počet zaměstnanců CBRE se zvýšil z padesáti v roce 2007 na téměř čtyři sta v současné době. Tržby v tomto období vzrostly pětinásobně, takže pokud naše tempo růstu zpomalí, bude to jen relativní.

Čakovice prožívají na Prahu nevídaný stavební boom