Realitní trh v Londýně a Paříži ztrácí náladu | E15.cz

Realitní trh v Londýně a Paříži ztrácí náladu

Londýnská čtvrť City
Londýnská čtvrť City
• 
ZDROJ: wikimedia.org

Denisa Novotná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Realitní investoři se obávají dalšího vývoje evropských ekonomik a možného návratu krize. První polovina letošního roku přitom znamenala oživení investičních obchodů. „Panuje velká nejistota a je zatraceně těžké předpovědět, jak se trh bude vyvíjet. Příští dva nebo tři měsíce budou kritické,“ míní analytik Giles Wilcox z mezinárodní poradenské společnosti Savills.

Nejnovější index investičního klimatu, který zpracovává správce nemovitostních portfolií Union Investment, upozorňuje na zhoršené nálady na realitních trzích v Londýně a v Paříži. Ty spolu s německými městy představovaly po tři roky krize souostroví relativní stability. Teď panují obavy z přehřátí britského a francouzského trhu, které se může projevit v příštích 24 měsících

„Jen 12 procent britských realitních investorů očekává zlepšení na kancelářském trhu. To je silný ukazatel toho, že důvěra v domácí trh utrpěla, a lze očekávat další stres,“ předpovídá analytik Union Investment Olaf Janssen. Ještě větší projev nedůvěry postihl Francii. „Index ukázal největší propad od roku 2006. Jde o důsledek strukturální krize, která postihla francouzskou ekonomiku, což je patrné hlavně na vysokém deficitu státního rozpočtu,“ uvedl Janssen.

Nejistá budoucnost a problémy největších dlužníků eurozóny ovlivnily rovněž kongres evropské realitní asociace EPRA. Prezentovaný výzkum mezi realitními společnostmi obchodovanými na burze ukázal, že od začátku června pokleslo čisté obchodní jmění o téměř polovinu u firem sídlících v zemích PIGS a v průměru o 22 procent u společností, které mají na trzích Portugalska, Itálie, Řecka a Španělska výrazný podíl.

Naproti tomu zbytek eurozóny, Británie a Švédsko, vykazoval pokles mírně nad deseti procenty.
Strach z riskantních nákupů se odráží ve strategii německých investorů. Podle mezinárodní realitní firmy CB Richard Ellis se nyní soustředí na nákup nejkvalitnějších kanceláří a obchodních center v Německu a omezují své aktivity na méně stabilních zahraničních trzích.

Autor: Denisa Novotná