Schválení prodeje RPG Bytů se prodlužuje, ÚOHS chce vědět víc | E15.cz

Schválení prodeje RPG Bytů se prodlužuje, ÚOHS chce vědět víc

Byty RPG v Karviné-Novém Městě.
Byty RPG v Karviné-Novém Městě.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Proces schvalování změny vlastníka společnosti RPG Byty, jíž patří více než 43 tisíc bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji, se prodlužuje. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) si vyžádal doplňující informace.

Lucemburská společnost Fondy Bydleni 2 S.á r.l., který má nepřímo RPG Byty převzít, musela podat nový návrh na schválení fúze. Nová lhůta pro jeho vyřízení začala běžet tento týden v úterý. ÚOHS se bude zabývat oblastí pronájmu rezidenčních nemovitostí, pronájmu nebytových prostor a poskytování služeb správy nemovitostí.

Zabývat se bude mimo jiné také námitkami společnosti Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy. Jeho firma požaduje přezkoumání skutečnosti, kdo je konečným nabyvatelem společností RPG Byty a RPG Služby a potvrzení, zda se nejedná o fiktivní transakci. Tato otázka není stále vyjasněna.

Podle informací, které ÚOHS opět zveřejnil na svých internetových stránkách, má nepřímou výlučnou kontrolu nad společnostmi RPG Byty a RPG Služby nabýt lucemburská firma Fondy Bydleni 2 S.à r.l. Mluvčí mezinárodní investiční společnosti Round Hill Capital pro ČR, která je s transakcí spojována, Jiří Reichl před měsícem ČTK řekl, že byty bude vlastnit tato společnost.

Účelová společnost

Round Hill podle mluvčího firmy Fondy Bydleni 2 S.à r.l. v Lucembursku a k tomu korespondující Fondy Bydleni 1 s.r.o. a Fondy Bydleni 1 Services s.r.o. v České republice vlastní a založil je právě za účelem nákupu společností RPG Byty a RPG Služby. Reichl uvedl, že takový postup je v těchto případech obvyklý.

Podle serveru Echo24.cz je ale konečné vlastnictví Round Hill Capital v rozporu s oznámením ÚOHS. Většinovým nabyvatelem firem RPG Byty a RPG Služby je podle serveru velká americká investiční poradenská skupina Blackstone, s níž Zdeněk Bakala, který RPG Byty dosud spoluvlastnil, v minulosti spolupracoval.

RPG Byty jsou největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR. Společnost byty získala od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu se společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale nestalo. Nyní se prodává celá firma.

Prodeji bytů se snaží zabránit Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ, jež hájí zájmy nájemníků a podle nějž je celá transakce podezřelá. Prodej bytů kritizovali i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a prezident Miloš Zeman.

Round Hill Capital, která je podle webu ÚOHS pouze manažerem investice bez možnosti kontroly, je globální společnost zaměřená na investice a správu v realitní oblasti. Má pobočky ve Spojeném království, Německu, Lucembursku, Belgii, USA a Nizozemsku. Od založení v roce 2002 investovala do svého evropského portfolia kapitál přesahující hodnotu šesti miliard eur (přes 162 miliard korun).

Autor: ČTK