Stavaři: Betonové květináče za 19 milionů jsou zbytečný luxus | E15.cz

Stavaři: Betonové květináče za 19 milionů jsou zbytečný luxus

Happening v truhlících
Happening v truhlících
• 
ZDROJ: Magdalena Havlova

Tereza Čapková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nad desítkami obřích betonových květináčů, které do ulic instaluje Praha 5, kroutí hlavou i firmy, které se výrobou podobných výrobků živí. Je to podle nich zbytečný luxus. Výroba netypických nádob stojí miliony korun a nákladná je i jejich doprava a usazení na místo.

Nákladný projekt se již od počátků potýká s obrovskou vlnou kritiky ze strany obyvatel Prahy 5 i občanských sdružení. Nyní se přidaly i specializované firmy. Atypické betonové truhlíky podle ekonomického ředitele Emila Fuhrmanna z Družstva Cementařů potřebují složité a drahé formy, levnou záležitostí podle něj není ani manipulace a doprava. „Zamyslel bych se nad tím, jestli investovat tolik peněz do květináčů není zbytečný luxus,“ poznamenal Fuhrmann.

Velmi náročný a nákladný musel být převoz a ukotvení květináčů také podle jednatele firmy Advas Adama Vaškovského. Cenu jejich výroby odhadl o čtvrtinu levněji, jeho firma by si s nimi prý poradila za 14 milionů korun.

:

 

 

 

Městská část Praha 5 za výrobu a osazení 245 truhlíků společnosti Pražské služby, jež zakázku vysoutěžila, zaplatí 19 milionů korun. Většina částky poputuje z kasy Evropské unie, radnice vydá na truhlíky pouze 1,5 milionu korun. Částka navíc není finální.

Městská část nyní hledá podle mluvčího Luďka Sefziga dodavatele na zalévání rostlin. „Nutno říci, že již ve schváleném rozpočtu pro rok 2012 bylo na toto pamatováno,“ sdělil mluvčí serveru E15.cz. Přesnou sumu nechtěl zveřejnit.

Původně chtěla městská část ulice osadit mnohem vyšším počtem truhlíků, od plánu ale kvůli odporu občanů ustoupila.

Betonový květináč je originální, praktický a levný. Vyrobte si ho podle našeho návodu. Více zde >>>

Autor: Tereza Čapková