Svijanský pivovar koupil zámek a chystá nákladnou rekonstrukci | E15.cz

Svijanský pivovar koupil zámek a chystá nákladnou rekonstrukci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pivovar Svijany si koupil zámek ve Svijanech na Liberecku, kde vaří pivo. Kulturní dominantu obce chce obnovit během několika let za desítky milionů korun.

Samotná oprava dvoupatrové budovy se dvěma křídly začne nejdříve za rok. „Nějakou dobu potrvá, než získáme všechna povolení ke stavebním úpravám. Jde o památkově chráněnou budovu,“ uvedl ředitel pivovaru Roman Havlík. Na rekonstrukci se podle něj pokusí získat státní či evropskou dotaci. „Když neuspějeme, bude to trvat déle,“ konstatoval Havlík. Už letos by ale podle něj mohli zpřístupnit velkou zahradu. Zastávku by zde mohli mít cyklisté a další turisté. V plánech je i pořádání akcí pro děti i dospělé, například ukázky starých řemesel či rytířské turnaje.

„Historicky patřil zámek k pivovaru a my cítíme povinnost tuto památku opět zpřístupnit veřejnosti a podpořit tak kulturně společenské dění v obci,“ uvedl ředitel pivovaru, který patří mezi deset největších v zemi. Loni tam uvařili 533 tisíc hektolitrů piva.

Podle Havlíka ještě nevědí, co na zámku všechno bude. „Předchozí majitel měl nějaký projekt zpracován, tak ho studujeme. Přemýšlíme o ubytování, restauraci, kaple by mohla sloužit pro společenské akce, koncerty, svatby. Jsou tam také krásné sklepy, kde by mohly být pivní lázně, muzeum,“ nastínil ředitel. Zisk od zámku neočekává. „Vnímáme jako morální povinnost, aby zámek nespadl,“ řekl Havlík.

Zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka spolu s pivovarem. Zámek často měnil majitele, přesto součástí pivovaru zůstal i po znárodnění po nástupu komunistů k moci. Do soukromých rukou ho prodal až státní podnik Pivovary Vratislavice nad Nisou, který svijanský pivovar několik let vlastnil. Posledním majitelem byl Milan Rýdl z Čápovky, severočeský podnikatel a velmistr řádu svatého Václava. Kolik mu pivovar za prodej zámek zaplatil, Havlík říct nechtěl.

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.