U Detroitu je na prodej bývalý český konzulát. Sloužil ke krácení daní | E15.cz

U Detroitu je na prodej bývalý český konzulát. Sloužil ke krácení daní

David Vagaday

V americkém městě Northville poblíž Detroitu je na prodej luxusní dům, který v minulosti figuroval v česko-americkém diplomatickém skandálu. Původní majitel objektu, podnikatel Thomas Prose, se totiž před 11 lety stal českým honorárním konzulem a rezidenci v Northville převedl na českou vládu. Jak se ale později ukázalo, Prose nenabídl Praze své služby úplně nezištně, chtěl hlavně ušetřit na dani z nemovitosti.

Noblesní sídlo vybudované v roce 2000 stojí na pozemku o velikosti 2,4 hektaru. Má pět ložnic, vlastní kino, tělocvičnu, garáže pro šest aut, výtah nebo vířivku, přičemž architekti nešetřili v interiéru leštěným mramorem. Podle serveru Detroit.curbed.com je vila s cenou 14,5 milionu dolarů (356 milionů korun) momentálně nejdražší prodávanou nemovitostí ve státě Michigan.

Celá kauza začala v červenci 2004, kdy se Thomas Prose, lékař a majitel řetězce ordinací postnemocniční péče General Medicine, stal českým honorárním konzulem pro státy Ohio a Michigan. Podle české ambasády z Washingtonu byl úspěšný podnikatel s českou babičkou ideálním kandidátem.

Jenže skvěle fungující spolupráce se po roce a čtvrt změnila v diplomatický skandál. Vyšlo totiž najevo, že město Northville vymáhá po českém konzulovi daň z nemovitosti ve výši 100 tisíc dolarů. Podle pozdějších informací Prose dokonce dlužil částku přesahují 211 tisíc dolarů (podle dnešního kurzu 5,2 milionu dolarů) za roky 2004 a 2005.

Diplomatická kariéra amerického byznysmena následně v říjnu 2005 okamžitě skončila. „Ministerstvo zahraničních věcí ukončilo spolupráci s honorárním konzulem ČR v Detroitu, panem Thomasem Prosem. Jeho nevyjasněné daňové otázky poškozují dobré jméno České republiky v zahraničí,“ řekl tehdy Právu mluvčí MZV Martin Krpač.

Prose argumentoval tím, že svoji přepychovou rezidenci i s obrovským pozemkem převedl za jeden dolar na českou vládu, tím pádem se z ní stal diplomatický objekt, který je podle Vídeňské konvence vyňatý z daňové povinnosti.

Radnice ale uvedla, že na tento případ se konvence nevztahuje, protože Prose dostane po vypršení pětiletého mandátu dům zpátky. A začala peníze soudně vymáhat. Jak tehdy média upozornila, vzhledem k výstavnosti sídla patřila vyměřená daň mezi nejvyšší v regionu. Navíc ministerstvo zahraničí odmítlo, že by nemovitost byla na Česko vůbec převedena. Prose nakonec dluh městu ještě na podzim 2005 uhradil.

Kde je nejdražší bydlení na světě?

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!