ÚOHS se začal zabývat prodejem bytů bývalého OKD | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

ÚOHS se začal zabývat prodejem bytů bývalého OKD

ÚOHS se začal zabývat prodejem bytů bývalého OKD
Byty RPG v Karviné-Novém Městě.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat prodejem bytů bývalého OKD. Návrh na změnu vlastníka společnosti RPG Byty podala lucemburská firma Fondy Bydleni 2 S.à r.l. ÚOHS vede pouze zjednodušené řízení.

Změnit vlastníka má přes 43 tisíc bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji. Stoprocentní podíl ve firmě RPG Byty, která bývalé hornické byty vlastní a v níž má podíl podnikatel Zdeněk Bakala, kupuje podle dřívějších informací mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital. Ta se vyskytuje i v podání na ÚOHS, který má transakci schválit.

Podle webu ÚOHS je Round Hill Capital LLC manažerem investice a menšinovým partnerem v navrhované akviziční skupině bez možnosti kontroly. Samotná lucemburská společnost Fondy Bydleni 2 S.à r.l. má po schválení transakce antimonopolním úřadem získat nepřímou výlučnou kontrolu nad firmami RPG Byty a RPG Služby. Firma je součástí podnikatelské skupiny, která působí v ČR v oblasti pronájmu nebytových prostor prostřednictvím firem Gestin Centrum a.s., Gestin Holdings, a.s. a BH Centrum a.s.

Rozhodnutí bude známo do konce září

ÚOHS bude posuzovat oblast pronájmu rezidenčních nemovitostí a nebytových prostor a poskytování služeb správy nemovitostí. Schválit transakci by měl nejpozději do konce září.

Cenu transakce firmy nezveřejnily, neoficiálně se mluví o několika miliardách korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prodej bytů označil za velké morální i podnikatelské selhání podnikatele Bakaly, protože krok nebyl podle Sobotky v souladu se záměrem privatizační smlouvy OKD. Prodej kritizoval i prezident Miloš Zeman a opoziční představitelé.

Dosavadní nepřímý majitel společnosti RPG Byty, nizozemská společnost BXR Group, se proti Sobotkovým výrokům ohradila. Sobotkovi poslala dopis také společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, která je minoritním vlastníkem těžařské společnosti New World Resources (NWR) vlastnící OKD. V dopise premiéra vyzvala k nápravě škody, která byla podle ní způsobena státu, regionu a desetitisícům nájemníků v souvislosti s privatizací OKD v roce 2004.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!